Кога е най-подходящо да се случи имунизацията и с кой препарат?

На 64 години, при профилактичен преглед преди 15, Ирма открила, че има проблем с щитовидната жлеза. Оттогава е с диагноза тиреоидит на Хашимото и е на хормонално заместителна терапия. От началато на пандемията счита себе си за предстватилел на рискова група. Пази се от среща с вируса и иска да се ваксинира. Това, което я притеснява обаче, е как ваксината би повлияла на нейното заболяване.

"ПИТАЙ ЗА ВАКСИНИТЕ": Доц. Ангел Кунчев и проф. Илко Гетов отговарят на вашите въпроси

„Която и да е ваксина, не само тази срещу COVID-19, по принцип стимулира имунната система. А пък моето заболяване е автоимунно, което означава, че ще тръгне в лоша посока, тъй като така или иначе организмът ми изработва антитела срещу самия ми организъм и стимулирайки го, той ще започне да изработва още антитела”, коментира Ирма Стоева.

“Mокър от дъжд не се бои. Какво да стане повече от ваксината?! Умрели от щитовидна жлеза реално няма. Но ние виждаме, за съжаление, от другата болест какво се случва. Ползите от ваксината до такава степен надвишават хипотетичните вреди, че всички пациенти с ендокринни заболявания си заслужава да се имунизират”, твърди проф. д-р Михаил Боянов от Клиника по ендокринология, УМБАЛ "Александровска".

„Питай за ваксините”: Има ли връзка между имунизацията и смъртта на жена в Пловдив

Да се ваксинират проф. Боянов съветва и пациентите с диабет, без значение от неговия тип и без значение с коя ваксина. Защото при тях шансът за по-тежко протичане на COVID-19 е много по-голям. Знае го и Адриан. С диабет тип 1 се сдобил като дете. Оттогава е на инсулин. Дали да се ваксинира обаче още се колебае, а докато реши, се е изолирал вкъщи.

“При някои от ваксините има опасност от развитие на допълнителни автоимунни заболявания. Мисля го непрекъснато, защото съм учител и трябва да ходя на работа. Aко ми кажат, че трябва да се ваксинирам, ще се ваксинирам задължително. Ако кажат, че е опасно, няма да се ваксинирам”, заяви Адриан Стоев.

„Диабетът сам по себе си не благоприятства заразата, но дава възможност за сериозни усложнения. Освен това, лечението, което се провежда в случай на хоспитализация с кортизонови препарати, влошава гликимичния контрол и се създава една трудна за овладяване ситуация”, посочва професор Боянов.

"ПИТАЙ ЗА ВАКСИНИТЕ": Да се ваксинират ли бъдещи майки, бременни и кърмещи жени?

За възможност от сериозни усложнения, ендокринологът предупреждава и пациентите със затлъстяване. Затова и при тях ваксинацията е силно препоръчитална. „Първо, затлъстяването само по себе си произвежда вещества на нискостепенното възпаление, които дразнят и кръвоносните съдове. Всъщност вирусът, за който говорим, е насочен точно към малките кръвоносни съдове. Той води до едно възпаление. Второ, долните участъци на белия дроб при истински пълните хора, поради високото коремно налягане и висок стоеж на диафрагмата, са притиснати. Тоест вътре не влиза достатъчно въздух. Това благоприятства - в случай на излив на течност в белия дроб, по-голямото разпространение”, обяснява проф. Боянов.

Специфичните антитела, придобити след ваксинация, са по-добрият вариант, отколкото антителата след преболедуване на вируса, категоричен е специалистът. Затова преболедуването, допълва той, не е противопоказание за ваксиниране.

„Неваксинирането на населението в широк мащаб означава, че вирусът ще обиколи всички неваксинирани, просто няма да стане веднага. Даваме време на вируса да си изработи нови варианти, с които да изненада и медицината”, категоричен е професорът.

ПИТАЙ ЗА ВАКСИНИТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК