Тестването на учениците не е необходимо, смята бившият министър

Училищата и градският транспорт са последните, които трябва да спират своята дейност. Това каза в ефира на "Твоят ден" бившият министър на образованието и науката Даниел Вълчев. По думите му липсват ясни, дългосрочни мерки, както и смелост да се поставят приоритети за въвеждане на мерките. 

"Отново се получава разделение в обществото, поради липса на ясни обяснения и конкретика за времето на мерките. Вече трета година в България не се води нормален учебен процес. Тестването на най-малките не е добра идея, това ще бъде източник на голямо напрежение. Учениците не са най-силно засегнати от вируса, за да бъдат тествани два пъти седмично. Тази система няма да просъществува дълго време, но струва скъпо", обясни Вълчев. 

Бившият просветен министър коментира още, че въпреки че е възможно на практика, онлайн обучението не е най-добрата алтернатива и за висшите учебни заведения. 

С ЩАДЯЩИ ТЕСТОВЕ: Първи присъствен ден за малките ученици

"В Софийския университет обучението се провежда дистанционно. Вечер обаче студентите съвсем спокойно могат да отидат на дискотека, тъй като контролът е занижен. Ако обаче решим да ги тестваме два пъти седмично, това ще постави много социални въпроси", допълни Даниел Вълчев. 

По-добрата алтернатива на затварянето на учебни заведения, би била въвеждането на вечерен час, смята министърът. 

COVID-19: Близо 5 000 нови случая, над 8 500 са в болница

Големият въпрос по време на пандемия не е броят на заразените, а здравният статут на населението и тежкото състояние, в което се намира здравната система, каза още бившият просветен министър. 

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.