Четири етапа ще определят нуждата от по-строги ограничения

Рекорден брой нови заразени от началото на пандемията у нас. За първи път положителните проби надхвърлиха 7 хиляди за денонощие, а здравните власти обмислят въвеждане на по-строги ограничения, ако натискът върху болниците се засили до 80% заетост на интензивните легла. Възможно е учениците отново да минат онлайн.

В момента учени от БАН и математици разработват модел, по който здравните власти ще решават кога да налагат нови мерки. Водеща в този модел ще бъде заетостта  на интензивните легла, както и броят потърсили Спешна помощ и колко от обадилите се на 112 влизат в болница. Главният държавен здравен инспектор - доц. Ангел Кунчев, предлага да отпадне сертификатът за наличие на антитела, както и този след поставена само една доза от ваксините. Обмисля се и дали хората с фалшиви сертификати също да имат право да се ваксинират, ако са размислили.

COVID-19: Рекорден брой новозаразени от началото на пандемията

Четири етапа ще определят нуждата от по-строги ограничения - те ще идват при достигане на определен процент пациенти в тежко състояние в болници, заяви доц. Кунчев.

“Гледаме по-скоро тежестта - колко са заетите легла и то най-вече в интензивните сектори. Включително сме вкарали търсенето на Спешна помощ и какъв процент от търсещите влизат в болница. Стигнем ли 80% заетост на интензивните легла, минаваме в четвърта фазa”, твърди главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев.

Темпото, с което се запълват в момента болниците у нас е високо, смята д-р Аспарух Илиев.

„Това, което виждаме в последните 5-6 дни и което е притеснително е че броят на починалите на ден започва отново да расте, това показва, че няма да се разминем само с леко преминаване на заболяването. До края на януари ще видим как ще се развие ситуацията”, посочи от своя страна д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн.

САМО ПО NOVA: Как е действала схемата с фалшивите сертификати в Пампорово

Главният държавен здравен инспектор отново ще предложи да отпадне правото да получиш сертификат след изследване на антитела. “Изобретението на България да въведе антителата като повод за издаване на сертификат е грешка от медицинска гледна точка. 168 хиляди са издадените сертификати за антитела - тези хора с нищо не допринасят да овладеем епидемията”, категоричен е Кунчев.

И още едно предложенията, което обсъждат здравните власти - имунизиране и за хората с фалшивите сертификати - по примера на Германия. „Така наречената ваканция за хора, които са размислили и съжаляват и искат да се ваксинират - прокуратурата да няма към тях претенция, но не се отказват да гонят този, който е издал сертификата”, заяви главният държавен здравен инспектор.

ЕМА се съмнява дали е нужна четвърта доза от ваксините против COVID-19

Решението за по-кратките срокове за изолация и карантина не означава разхлабване на мерките, твърди доц. Кунчев.  Причините са две -  новите характеристики на Омикрон, но и икономическите последици. „Омикрон засяга прекалено много хора и в резултат броя на контактните ще расте главоломно, ще дойде момент, когато всеки втори в България ще е контактен”.

От новите срокове ще могат да се възползват само хората, поставени под карантина или изолация от вторник, когато е излязла заповедта, допълни доц. Кунчев.

За да ограничат натиска към болниците все повече области въвеждат нови локални мерки.Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обяви, че 28 души са под карантина след заседанието при президента в понеделник.

Не всички присъствали на съвета при президента са карантинирани. В събитието са участвали и хора, които не са имали продължителен контакт със заразения председател на НС - Никола Минчев, обясни доц. Кунчев. А всички вече карантинирани ще са в изолация по новите по-кратки срокове, влезли в сила вчера - тъй като тогава са им издадени предписанията от РЗИ. Очакваше се единствено Никола Минчев да изкaра изолацията си по старите правила - от 14 дни, тъй като тестът му е излязъл позитивен преди новата заповед на здравния министър. Изненадващо обаче днес от столичната здравна инспекция решиха да съкратят карантината и на хората с положителни проби от 10-ти януари и техните контактни. Сред карантинираните са както основните участници в съвета при Румен Радев, така и членове на техните екипи.

Столичната РЗИ: Слуховете за „затваряне“ на София-град са неверни

„Това не е някакво кой знае какво събиране - просто в сравнително малко пространство твърде дълго е продължило. Имало е хора, технически персонал, който влиза за малко с маска и излиза, разбира се, че не е контактен”, посочи главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев.

Той заяви, че по-кратките срокове за карантина не могат да се възползват хора, които са се оказали положителни или контактни само ден преди излизането на заповедта на здравния министър. „Когато и да я въведем винаги има такива хора, които са в заварено положение, няма как да се избегне”, каза Кунчев.

Малко по-късно обаче от Столичната здравна инспекция съобщиха, че хората с положителен тест за COVID-19, направен на 10-ти януари - ден преди влизането в сила новите срокове за изолация, също ще могат да се възползват от тях.  

С промяната, съкратеният срок на карантината щеше да важи и за председателя на парламента, който даде положителен резултат на 10 януари.

От Министерството на здравеопазването реагираха веднага на решението на Столичната здравна инспекция. От ведомството обявиха, че заповедта на министър Асена Сербезова важи за всички граждани в изолация или под карантина и следва всички регионални здравни инспекции в страната да се придържат към тези указания.

Премиерът обяви кога ще се въведат по-строги COVID мерки

А докато едни изчисляват колко по-кратко ще останат вкъщи, то за други този престой се увеличава. Заради спирането на плановия прием в София синът на Нина няма да бъде опериран след 2 седмици. “От Нова година насам го държим здрав вкъщи, за да може да изчакаме тази дата. Като усложнение от порасналата трета сливица има намален слух и течност в средното ухо”, заяви Нина Речникова.

Въпреки че в момента детето е в  стабилно състояние, всеки ден забавяне води до влошаване, казва майката. „Трудно се храни, трудно спи, много трудно диша”, добавя тя.

Семейството вече обмисля вариант за операция в друг град. Кризисните щабове и в други области обаче обмислят спиране на плановия прием. Такова решение взеха в сряда в Благоевград.

„Считано от утре до 26-ти - за две седмици. Това ще предотврати струпване на хора, хора, които са хронично болни хора, които са планувани операции и могат да се отложат за по-натам”, посочи Калоян Калоянов, директор на РЗИ – Благоевград.

От петък плановата дейност се спира и в Бургас. От местния щаб настояват и за преминаване в онлайн обучение на учениците. „Имахме 22 паралелки под карантина, днес вече имаме 105”, заяви Георги Паздеров, директор на РЗИ – Бургас.

По-строги мерки наложиха и в Смолян. Забраняват се всички масови мероприятия като фестивали и събори. Затварят и всички барове, дискотеки и  други заведения за развлечения на закрито.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.