Коментар по темата на Йорданка Узунова и Стефан Константинов

Министерският съвет, воден от служебния премиер Димитър Главчев, отмени решението за създаване на Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и Аз“ в София.

Окончателният отказ за лечебното заведение дойде след като ПП-ДБ, ДПС, неправителствени организации и експерти призоваха премиера Димитър Главчев да отмени решението, взето в сряда. Зад желанието за частна детска болница прозират желание за ново многопрофилно лечебно заведение. Това е мнението на докторите Стефан Константинов и Йорданка Узунова в „Здравей, България”. Те посочват, че в „Мама и аз”, чиято реализация първо беше гласувана, а после спряна от служебния кабинет, е щяло да има едва около 40 легла за деца. Останалите отделения пък ще са за лечение на различни заболявания

Кабинетът отмени решението си за нова частна болница

„България от много години има нужда от национална детска болница. Но отмяната на решението за създаване на болница „Мама и Аз“ е добро, защото в София има достатъчно детски отделения. Не съм против частната инициатива, но тук не е направен разчет от какво имат нужда децата", каза в ефира на „Здравей, България” доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец.

След напрежението за частната детска болница: Инвеститорът също излезе с позиция

По думите ѝ недостигът на медицински сестри е голям. „Не са обмислени доста по-сериозни проблеми в детското здравеопазване, а ние ще правим болница, която няма да вземе нови кадри, а ще отмъкне от готовите”, добави тя. И подчерта, че именно поради липса на медицински сестри има опасност да бъде закрито детското отделение в Национална кардиологична болница.

Според д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването, абсолютно немотивирано и много учудващо е повдигането на тази тема в предизборна ситуация. „Чест прави на Димитър Главчев, че реагира бързо. Това напомня на години, когато имаше чуваемост на обществото. Последните години държавата тотално изоставя здравеопазването, за да фаворизира частните търговски интереси”, каза Константинов. Той добави, че през годините държавните болници са мачкани.

Политически обвинения след решението на МС за частната детска болница (ОБЗОР)

По думите му категорично няма място за две детски болници в София, защото няма нито достатъчно персонал, нито толкова много пациенти.

Според д-р Константинов заетостта на детските легла е 52%. „Прекалената конкуренция на здравните заведения в столицата ще има по-скоро негативен ефект. Ежедневно виждам пациенти, на които се предлагат безсмислени операции. Влиза се в ситуации да се лекуват и здрави хора. Това са вредите на така наречената конкуренция”, подчерта Стефан Константинов. По думите му казусът за детската болница изисква много по-гъвкаво мислене от страна на политиците. „Единствената тема, по която има консенсус, е, че от такова заведение има нужда”, каза още той.

Целия разговор гледайте във видеото.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase