По думите му няма налична инфраструктура за алтернативни доставки на природен газ

"Може би "Булгаргаз" няма да поднови дългосрочния си договор с "Газпром", но това не означава, че частни търговци няма да го направят. По този начин държавното дружество ще свие дейността си на пазара и ще изпълним изискванията за санкции". Това заяви за "Твоят ден" Мартин Владимиров, енергиен експерт.

По думите му няма налична инфраструктура за алтернативни доставки на природен газ. "Няма достатъчно капацитет за осигуряване на цялото потребление. При пускането на интерконектора Гърция - България  към края на годината, ще можем да осигуряваме нуждите на България. Има въпросителни пред възможността ни да закупим стратегически количества втечнен газ. Вероятно ще можем да се справим и без руския газ заради края на отоплителния сезон, но цената му ще бъде по-висока", отбеляза той.

България поиска общо договаряне на газ за целия ЕС (ОБЗОР)

Според него се очаква идеята за общо купуване на природен газ да има за цел запълване на минимум 80% от газохранилищата в Европа до началото на следващия отоплителен сезон. "Рисковете са, че няма да има достатъчно природен газ, който да осигури това предлагане, особено на регулирана цена. ЕК предлага да има таван на цената. Не е ясно кой алтернативен доставчик на Русия ще се съгласи да продава на Европа газ на по-ниска цена", посочи Владимиров.

Повече по темата гледайте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.