Може да получи наказание „лишаване от свобода“ за срок до три години, ако бъде признат за виновен
Окръжна прокуратура – Добрич предаде на съд 26-годишният, втори помощник-капитан на кораба „Вера Су“, заседнал край Камен бряг през септември 2021 година, информират от прокуратурата.
Той ще бъде съден за това, че като вахтен помощник-капитан, нарушавайки правило от Международната конвенция за вахтената служба и нормите за подготовка и освидетелстване на моряците, допуснал да заседне кораб край бреговете на България. Според обвинението деянието е извършено по непредпазливост и от него са настъпили значителни имуществени вреди в размер на 6 680 734, 85 лева.
Капитанът на "Вера Су" получи три години условно
Припомня се, че на 20 септември 2021 г. в акваторията на Черно море, в района между село Камен бряг и к.к. „Русалка“, корабът „Вера Су“, плаващ под панамски флаг, заседна край бреговете на местност „Яйлата“. В хода на разследването на случая е установено, че в 00:00 часа на 20 септември капитанът на кораба предал носенето на навигационна вахта на втория помощник-капитан.
Обвиняемият бил сам на вахта на мостика, изпълнявал рутинните си задължения, като следвал курса, по който трябвало да се движи корабът и на всеки половин час отбелязвал върху навигационната карта позицията му.
В 03:25 часа корабно време вторият капитан направил поредното отбелязване, корабът останал на курса си и се движел със скорост около 7,5 възела. Малко след това обвиняемият се унесъл и заспал. В 04:15 часа „Вера Су“ заседнал в акваторията на Черно море в скали близо до брега на с. Камен бряг.
САГАТА „ВЕРА СУ”: Корабът ще бъде възстановен, държавата си чака парите
Предстои делото срещу да бъде насрочено за разглеждане във Добричкия окръжен съд. Ако бъде признат за виновен, той може да получи наказание „лишаване от свобода“ за срок до три години.
Другият подсъдим по случая - капитанът на товарния кораб „Вера Су“ вече беше осъден и получи наказание „лишаване от свобода” за срок от три години, изпълнението на което се отложи за срок от пет години.
Действията по разследването продължават по други две направления в отделно досъдебно производство. Изяснява се има ли замърсяване на морската вода и настъпили ли са щети за природата, както и дали действията на оправомощените държавни органи са били адекватни, навременни и правилни и налице ли е бездействие от страна на едно или повече длъжностни лица, което може да доведе до екологична катастрофа в местността Яйлата и региона.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: