Промените ще бъдат гласувани в пленарна зала в сряда

Законът за здравето влезе на второ четене в ресорната комисия. Текстовете регламентират как и кой ще въвежда мерки, след отпадането на извънредната епидемична обстановка.Идеята е здравният министър и директорите на РЗИ-тата в страната да налагат ограничения в случай на влошаване на ситуацията.

Става дума само за временни мерки от общ характер – спазване на дистанция, както и носене на маски на закрити обществени места. Здравните власти, обаче няма да имат правомощия за по-тежки мерки, като локдаун или спиране на работата на заведения, кина и театри. 

В същото време мерките продължават да падат. От утре пристигащите от няколко европейски държави, плюс Израел и Египет, ще могат да влизат в България без да представят COVID сертификати.

От „Демократична България” предлагат Здравното министерство да изготви национални планове за реакция при заразни болести независимо дали заболяването е COVID-19. Идеятa повиши градуса  на напрежението в ресорната комисия.

“Mинистърът да разработва план, който да бъде част от правният мир, а не просто нещо, което някой някъде в някакъв кабинет разработва и този да се прилага и да има конкретика за всяко едно заболяване, с което нашата здравна система е атакувана”, заяви Александър  Симидчиев.

От опозицията разкритикуваха начина, по който е направено предложението между първо и второ четене. “Не може законопроект на второ четене съвършено различен да бъде приет с едно гласуване”, посочи Лъчезар Иванов, ГЕРБ.

 „Абсолютно са свързани предложенията на Симидчиев със закона и ми е неудобно да ви слушам просто … във всяко нещо, което правим вие слагате прът в колелото и започва да се търси някаква неудача”, заяви  Георги Михайлов, БСП.

„Не може такива кардинални промени да се представят без мотиви, без оценка за въздействие … по този начин се подлага под съмнение законодателния процес”, подчерта  Елена  Гунчева, „Възраждане”.

А от ДПС напуснаха залата. „Това, което управляващите не искат да кажат в закона има текстове, които казват, че до края на месец март тези допълнителни пари за добре свършена работа на практика след 31 март няма да ги има,това трябва да каже този законопроект, всичко друго е за отклоняване на вниманието”, категоричен беше Хасан Адемов.

В крайна сметка предложението в комисията беше прието. А медиците се очаква да продължат да получават парите за първа линия и в следващите три месеца.

„Реформата, която предлагаме, е тези пари да не се вземат, а да бъдат трансформирани под формата на реално увеличение на доходите и те да останат като заплащане”, посочи  Антон Тонев, председател на Здравната комисия.

„Обсъжда се цялостно повишаване на доходите на медицинските специалисти - доколкото ми е известно днес е подписан колективен трудов договор”, подчерта доц. д-р Васил Пандов от МЗ.

В сряда в пленарната зала предстои промените в Закона за здравето да бъдат гласувани на второ четене.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.