Те дискутираха мерките за ограничаване на инцидентите

Заради ръст в броя на тежките катастрофи след употреба на алкохол и наркотици Иван Гешев с нови указания към разследващите. Едно от тях е прокурорите по-внимателно да разграничават кога катастрофата е причинена по непредпазливост и кога умишлено.

Съдебната практика показва, че за престъпления на пътя най-често се повдигат обвинения по непредпазливост. Тоест - става дума за хора, които не са имали намерение да убият или ранят някого, въпреки че са се качили зад волана след употреба на алкохол или наркотици. 

Прокуратурата с подробности за тежката катастрофа в Панчарево

С новите указания към разследващите Иван Гешев цели да се разграничава кога катастрофа след употреба на алкохол или наркотици е престъпление по непредпазливост и кога умишлено.

„Според мен трябват и законодателни промени. Ние сме ги предложили още преди две години, включително за управление на МПС след употреба на алкохол или наркотици, след което е последвало ПТП със смърт или тежки телесни повреди да се квалифицира като умишлено престъпление с по-високо наказание”, обясни обвинител номер едно.

В опит да постигне по-сурова присъда прокуратурата повдигна обвинение за умисъл на Кристиан Николов, подсъдим за смъртта на журналиста Милен Цветков. Съдът на първа инстанция обаче отхвърли тезата на прокуратурата.

„Институциите се задействат, за да симулират дейност, когато възникне сериозен проблем. Като отмине проблемът, отново се връщаме на старото положение и какво - до следващата жертва”, посочи още Гешев.
 

 

Съветникът на вътрешният министър Алекси Кесяков смята, че служебната власт е взела мерки по контрола на пътя.

„Катастрофата е една порта, през която хората минават в другия начин на живот и там няма връщане. Въпросът е как да убедим хората, че не трябва да минават оттатък. С добра инфраструктура, с добър контрол, с добро обучение”, е неговото мнение.

„Създаване на ново законодателство, което не да създаде нови правила, не да създаде нови глоби, а ново законодателство, което да създаде нова организация и взаимодействие между институциите”, смята Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.

Автобус и три автомобила катастрофираха на „Тракия”

Подмяна на мантинели и полагане на маркировка пък е започнала от миналата седмица Пътната агенция, увери новият ѝ шеф Иво Иванов. „Миене на мантинелите - на първо време на магистрала „Тракия”, за да може шофьорите в тъмната част на деня да виждат „котешките очички”, светещите”, посочи той. 

След указанията на Гешев прокурорите вече могат да назначават и експертизи за състоянието на пътя. Сега това се правело само при много тежки случаи.
 


Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.