Меморандумът с Gemcorp не е прекратен
Меморандумът с „Джемкорп” (Gemcorp) не е прекратен, заявиха от ГЕРБ на пресконференция в неделя, по време на която показаха официални документи.
От партията информираха, че ще подадат сигнал до ДАНС, МВР и Европейската комисия и заявиха, че кабинетът "Петков" е дал цялата българска енергетика на концесия на офшорна компания.
"Той е подписан на базата на хвърчащ лист, буквално за два дни. Предложението за самия меморандум е дошло от компания, различна (от тази), с която е подписан. Самата офшорка не фигурира в предложението, а се появява на датата на подписване на меморандума. Далаверата за 1 млн. щ.д., с която цялата ни енергетика е дадена на една офшорка – АЕЦ "Белене", АЕЦ "Козлодуй", Мариците - само е потулена". Това заяви Десислава Трифонова от ГЕРБ. Кирил Петков се е надявал да се върне да управлява, допълни тя.
По думите на Трифонова ГЕРБ ще искат да има комисия в парламента, която да разследва случая. „Български министър си позволи по време на изслушване в комисия в парламента да излъже. Ще разкрием всяка една част от тази далавера. Защо министър Александър Николов излъга, защо министри си позволяват да лъжат”, каза Трифонова и обеща всички обстоятелства да бъдат разнищени.
Делян Добрев определи прикриването на продължаващото действие на меморандума с Gemcorp като заплаха за националната ни сигурност.
„Интересното от документите е, че за решението за „Джемкорп” (Gemcorp) има решение на оперативно заседание на Министерския съвет. По казуса с газа ни твърдят, че оперативните заседания на Министерския съвет са без решения и без протоколи. Когато става въпрос да се спрат доставките на газ от „Газпром”, няма решение на оперативното заседание, никой не се е подписал, не знаем как са го взели, не знаем кой е бил там... Но, за Gemcorp има решение”, показа Добрев документа и каза, че е подписан от премиера (Кирил Петков) и от чиновник.
„Не знаем за газа кой го е подписал, може да е имало документ и да е унищожен”, предположи бившият енергиен министър. По думите му е нарушен и регламента за държавните помощи с подписването на този: „мораториум, меморандум или договор, в който е описана цялата българска енергетика. Добре, че не останаха още 6 месеца, защото и енергетика нямаше да остане в България”, каза Добрев.
„Нарушено е европейското законодателство в областта на обществените поръчки, защото е избрана тая фирма без никаква процедура. За тези две нарушения ще пуснем сигнал до Главна дирекция „Конкуренция” на ЕК”, заяви Делян Добрев.
От ГЕРБ смятат, че е нарушен и третият либерализационен пакет в секция „Енергетика” и ще сезират и ЕК и по този параграф. Те обясниха, че меморандум се прекратява или с едностранно предизвестие или с подписване на споразумение. На показания от него документ не се вижда подпис на другите две страни по меморандума, което означава, че страната ни е уязвима за продължаващо действие на този документ.
На брифинга присъства и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който първоначално не беше на трибуната, но впоследствие застана до своите съпартийци. Той дипломатично изтъкна, че има качествени хора и в „Продължаваме промяната”.
„Не аз и не тези около нас са проблемът на ПП. Тези стотици хиляди хора, които задават въпроси. Има достатъчно голяма група в обществото, която им вярва, но с всеки ден доверието в тях ще намалява. Площадната демокрация стана модерна”, каза Борисов.
За обвинението, че ГЕРБ, БСП и ДПС са искали да се върнат (в управлението на страната), Борисов каза: „Това е изконна неистина. Само преди няколко седмици по техните правила, с техните флашки, по техния Изборен кодекс с над 5% ги победихме. Какво ще ни помогне повече хартията? Нашите избиратели искат и хартия. Не го правим заради БСП и ДПС, обясни Борисов предложението да има и хартиена бюлетина на вота. „По вашите правила хората ни избраха”, допълни бившият премиер.
„Да гарантираме честността на машините и с видеонаблюдение – честността на хартията. И за двете има подозрение. Мястото, където се решава (връщането на хартиената бюлетина), е парламента”, каза Борисов.
„В този ред на мисли, защото съм от малкото останали мъдри хора в държавата с опит, за радост чух, че ПП и ДБ поискаха временна комисия за разглеждане на промените в Изборния кодекс”, каза лидерът на ГЕРБ, прочитайки предложението от листче.
„Ако не са я внесли, готови сме да бъдем съвносители. Целта на комисията е в рамките на месец да разгледа предложенията, внесени между първо и второ четене и да върне решенията”, каза Борисов.
Според него не се налага бързо приемане на промените в Изборния кодекс, с които да бъде приета хартиената бюлетина. „Нямаме никакво желание да се бърза да се вкарва в сряда този закон (ИК). Ако имаше юрист, ще ви каже, че втора правна комисия не може да се направи. При положение, че г-жа Нинова каза, че няма да оттегли този закон, единственото, което може да направим, в пленарна зала открито да бъде обсъден въпроса за промените в Изборния кодекс. Те имат своите подозрения към хартията, ние имаме подозрения кой пише, кой съхранява кода, вложен в машините за гласуване. Една седмица по 8 часа със съботите и неделите да работи тази комисия е много време”, обясни Борисов.
Относно евентуални коалиции Борисов каза че не е разговарял със Стефан Янев за подкрепа, ако президентът Румен Радев връчи третия проучвателен мандат за кабинет на "Български възход". Първо трябва да се направи документ, около който да се обединят партиите и всяко решение на следващия кабинет да не се подкрепя, ако не е в този план, каза той и допълни, че ГЕРБ работят по такъв документ.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Весела Веселинова