Говорителят на главния прокурор коментира и детайли по случая "Локорско"

Предвидените от закона наказания за осъдените за трафик на мигранти  у нас са прекалено леки. Текстовете в наказателния кодекс предвиждат до 5 години затвор и глоба в размер от 3000 до 10 000 лева. Това се казва в позиция на Прокуратурата, изразена на пресконференция от говорителя на главния прокурор – Сийка Милева.

„Това не отговаря на очакването на хората за справедливост. Трябва всички институции да се обединим и идните Народни събрания да приемат промени в тази част от НК”, заяви Милева.

Тя представи данни за броя на образуваните дела за каналджийство, осъдените и оправданите по тях.

Бивш граничен е осмият задържан по случая „Локорско”

„В периода от 2019-а до края на 2022 г. Прокуратурата отчита драстично увеличение в броя на тези дела. През 2019 г. те са били 670, а три години по-късно вече са 2626. За отчетения период се наблюдава и повишаване броя на внесените в съда обвинителни актове. Тази тенденция се запазва и по отношение на осъдените лица – през 2020-а те са били 720. Оправданите за 2022 г. са едва трима”, каза Милева.

Тя даде информация и за задържани по случая „Локорско”. Намиращият се в арест в Гърция Валентин Христов се е съгласил да бъде екстрадиран и съден у нас. Кога точно ще се случи това, зависело от гръцките власти.

Прокуратурата с информация за присъдите на единия задържан по случая "Локорско"

Милева говори и за друг задържан за смъртта на 18-те мигранти в камион, с когото прокуратурата е сключила две споразумения.

„Преди 2015 г. лицето е многократно осъждано – предимно за шофиране без книжка. По-късно получава присъда от пет месеца затвор за каналджийство. По време на досъдебното производство той е бил задържан под стража и времето, прекарано в ареста, трябвало да се приспадне от присъдата. Така реално мъжът лежи в затвора около месец и половина. След като излиза, сключва ново споразумение с прокуратурата по друго, вече образувано досъдебно производство. Двете наложени му наказания се кумулират и той изтърпява по-сериозната присъда”, поясни Милева.

Тя бе категорична, че "политически твърдения, че ПРБ сключва предимно споразумения, пряко засягат разделението на властите". И подчерта, че последната дума за дадена присъда има съдът.

„Законът не определя наказанието, което да се наложи с едно споразумение. Аз поставих въпроси. Всеки има критерий за справедливост, нека всеки си отговори. Редно ли е да се налагат такива наказания на човек, който два пъти е залавян от нас и два пъти е изправян пред правосъдието?”, попита вътрешният министър Иван Демерджиев.

Цялото изявление гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Маргарита Стоянчева