Според Петър Илиев в Щатите често се случват подобни неща

Фалирането на двете американски банки - Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank, няма да се отрази на европейската банкова система. Това увери в студиото на „Здравей, България” финансовият журналист от вестник „Банкеръ” Петър Илиев.

„Конкретните банки са регионални за САЩ. Не са големи. Когато става въпрос за малка банка, големите нямат проблемни вземания от нея. Сериозната финансова криза през 2008 г. стана, защото фалираха две големи национални банки, които финансираха ипотечните кредити в Щатите”, обясни Петър Илиев. И допълни, че двата фалита са по различни процедури.

След срива на SVB: Акциите на банки по света се сринаха

„Когато една банка има неразрешими проблеми, голяма част от активите ѝ са работещи. Тоест, те се погасяват, има приходи по тях, но не са достатъчни, за да се отреагира на ликвидния натиск. Всичките ѝ задължения се отделят в мостова банка, която извършва нормално операциите. Но собствениците на въпросната преструктурирана банка са я загубили завинаги. Тази мостова банка е под контрола на Федералната корпорация за гарантиране на влоговете”, обясни Илиев. По думите му в момента има спекулации, че в SVB депозити за обща сума от 25 млрд. долара няма да бъдат покрити.

Германия затваря клон на SVB

Една от причините за фалита е рязкото вдигане на лихвените проценти заради борбата с инфлацията, смята финансовият журналист.

„Това касае най-вече американската SVB, защото нейният профил бе да финансира стартъпи. Това е изключително рискова инвестиция”, поясни Илиев. И заключи, че подобни фалити в САЩ са нещо нормално.

Целия разговор гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.