"Време е партиите да загърбят личното и политическото си его и да намерят формулата за правителство", посочи лидерът на "Български възход'

Преди да дадем прогнози, какво ще последва, редно е да извървим първо процедурата до край. В момента сме в хипотезата на реализацията на първия проучвателен мандат. Резултатите от него ще видим в понеделник. След това развитието на процедурата, както е предвидена по конституция, ще даде отговор на въпроса дали няма да отидем на нови избори през септември. Това заяви в „Денят на живо”  председателят на "Български възход" Стефан Янев в коментар на въпроса дали партията му се готви за предсрочни избори или ще има съставен кабинет.

„България има необходимост от работещо редовно правителство. Време е партиите да загърбят личното и политическото си его и да намерят формулата за това. Според нас правилната формула е ясно и разбираемо коалиционно споразумение, което предполага ясно разграничение на ролите и отчетност на работата на това правителство. Българските граждани имат правото и трябва да знаят как се управлява държавата”, подчерта той.

Янев коментира и темата за конституционното правителство. „Това е тема, която сме засягали под друг начин. Казвали сме, че в основата на конструкцията, която може да постигне коалиция и да излъчи кабинет, би стояло конституционно мнозинство в НС. Което означава, че по определени теми, била могли да се търсят възможности за промяна в Конституцията. Не говорим за пренаписване на Конституцията, а за пренаписване на нов обществен договор”, посочи той. И допълни: „Темата за нова конституция обаче трябва да бъде отложена поне на този етап”.

По думите му обаче първо трябва да се помисли за стабилизиране на политическата среда, икономиката и бизнеса. „Тогава, когато българските граждани имат социална и финансова сигурност, може да започне дебатът за нова конституция. Това е сериозна тема, която трябва да съчетае политическия и научния потенциал, който да работи по нея. А защо не и тази нова Конституция да не бъде приета с референдум. Но това е въпрос, който не е належащ и на дневен ред. Да, бих инициирал подобен референдум, но не сега. Това може да стане, когато имаме подходящи условия”.   

Целия разговор гледайте във видеото. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.