Коментарът на държавния глава е във връзка с разговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС

„Срамните записи от националния съвет на „Продължаваме промяната“ и последвалите самопризнания на лидерите на партията ни отдалечават с огромни крачки от Европа като ценности и морал, като принципи и начин на правене на политика. Ще положа усилия да убедя европейските лидери, че въпреки мрачните разкрития, България ще се съхрани като нормална, демократична европейска държава". Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти при пристигането си в Молдова, където беше посрещнат от молдовския президент Мая Санду за участие във Втората среща на върха на Европейската политическа общност (ЕПО).

Във форума участват 47 държавни и правителствени ръководители, както и председателят на Европейския съвет, председателят на Европейската комисия и председателят на Европейския парламент. Президентът ще има редица срещи с европейски лидери в рамките на събитието.  Българският държавен глава очаква срещата на високо ниво да доведе до важни резултати за бъдещето на континента. „Сериозните проблеми с правата на българите в РСМ ще бъдат неотменима тема в моите разговори днес“, посочи Румен Радев и допълни, че форумът е ключов на фона на войната в Украйна, на  растящото напрежение в Косово, проблемите в енергетиката, в свързаността.

НЕОФИЦИАЛНО: Кой влиза в кабинета „Денков - Габриел” (ПЪЛЕН СПИСЪК)

Президентът посочи, че записите от партийното заседание на "Продължаваме промяната „пометоха и миловидната евроатлантическа фасада и разкриха озъбеното лице на една пълзяща диктатура и фанатизъм като заявка за тежки закононарушения, за чистки подписани с кръв, за погром в институциите, за държавна измяна, което дискредитира и европейски лидери“. Румен Радев допълни, че те са предизвикали и изключително негативни коментари за България в европейски медии.

„Това е позор, който се изля върху лицето на нашата страна“, посочи Румен Радев, като добави, че за една нощ са били сринати едногодишни усилия и осезаеми постижения за членството на страната ни в Шенген и за задълбочаване на европейската ни интеграция. „Сега ще ни трябва време и много усилия  да върнем страната устойчиво в нейния европейски курс“, каза държавният глава, като допълни, че тази тема ще бъде обсъждана на срещите му днес.

Винаги съм заявявал, че България трябва да има редовно правителство, но и твърдя, че то трябва да почива на ясни демократични принципи и най-вече да работи за България, заяви Румен Радев в отговор на въпрос и допълни: „Не очаквам целувката между Борисов-Петков да роди нещо друго освен отвращение, а това не води до доверие и устойчиви решения“.

В рамките на форума българският държавен глава ще участва в тематична кръгла маса по енергетика. Участниците от 20 държави ще дискутират теми, свързани с повишаване на енергийната сигурност, инфраструктурата, свързаността.

Физически сблъсък в НС: Счупени очила, драскотини и заплюване (ВИДЕО+СНИМКИ)

ЕПО  е платформа за диалог между европейските държави на континента за постигане на координация по различни секторни политики. Първата среща на върха се проведе миналата година в Чехия.

Малко по-късно пред премиера на Нидерландия Марк Рюте, Радев каза, че в близките дни ще влязат в сила наскоро приетите законови промени, които създават механизъм за разследване на главния прокурор.

„Очакваме тази решителна крачка в напредъка на съдебната реформа в България да промени позицията на Нидерландия за приемането ни в Шенген”ы каза Радев.

Българският държавен глава изрази очакване, че поправките в Наказателно-процесуалния кодекс ще бъдат отразени положително в годишния доклад на ЕК по Върховенство на правото, който се очаква да бъде публикуван в началото на юли. Румен Радев изрази надежда, че със законовите промени България е успяла да отговори на опасенията на Нидерландия и припомни, че Европейската комисия и Европейския парламент многократно са заявявали готовността на България да се присъедини към Шенген. Наред с това проверките в България и Румъния, организирани от Европейската комисия миналата година, заключиха, че страната ни продължава да отговаря на условията за пълноправно членство.

Румен Радев напомни, че всички държави членки на ЕС, с изключение на две, сред които и Нидерландия, подкрепят приемането на страната ни в Шенген през октомври 2023 година.

Президентът  разговаря и с председателя на ЕП Роберта Мецола. Българският държавен глава постави въпроса за ключовата роля на ЕП за отстояване на европейските ценности и демокрацията при оценката на напредъка на Западните Балкани по европейския им път. Според Румен Радев са недопустими опитите за намеса за промяна на съдържанието на документи, изготвяни от европейски институции, включително и ЕП, оказван от държави, които са кандидати за членство в ЕС.

Румен Радев изрази признателност за своевременната реакция и решителната подкрепа за българския евродепутат, на когото му бе отказан достъп в Република Северна Македония в началото на май т.г. Президентът Радев подчерта, че този акт е в противоречие с европейските принципи и демонстрира неуважение към представител на институция на ЕС. Държавният глава заяви още, че това не е изолиран случай, в който РСМ погазва добросъседските отношения.

Като особено тревожно развитие на ситуацията в РСМ президентът открои публичните изявления на висши представители на държавата за изготвяните „черни списъци“ за български граждани, включително политици, на които се отказва достъп до територията на РСМ. Този подход демонстрира непреодоляното наследство от тоталитарното минало и разкрива необходимостта от съществени реформи в страната за преодоляването му.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.