От 1 септември капацитетът вече е 150 места за година

От миналата година в София работи първата “правна клиника” за жертви на домашно насилие от цялата страна. С какво и как помагат специалистите там? 

Четири министерства предлагат мерки срещу агресията

Според Димана Шуранова от фондация "Анимус" пострадалите лица могат да се консултират анонимно. "Провеждаме юридически консултации, жертвата може да разбере какви мерки предлага Закона за защита от домашно насилие и какво може да направи при нов инцидент. Можем да изготвим и сезиращата молба. Имаме и психологическо консултиране, те помагат да се преодолее травмата от преживеното насилие. Работим с адвокати с голям опит, предлагаме безплатна правна помощ и пострадалите да бъдат предсавени пред съда. Някои жертви обаче се отказват от страх", посочи тя.

По думите ѝ има идея услугата да не е налична само за София, а да стане държавно делегирана дейност. "Да стане част от националната карта за социални услуги и да е достъпна във всяка област. От 12 август 2022 г. до 31 юли 2023 г. подкрепени са 100 човека - получили са комплексно консултиране и правно представителство. През последните две седмици сме изключително натоварени, като всеки отделен случай е тежък. От 1 септември капацитетът вече е 150 места за година. Ако лицето не може да се върне в жилището си заради заплаха, можем да го настаним в кризисен център за 6 месеца", обясни Шуранова.

Целия разговор гледайте във видеото.