В неделя родители, загубили децата си на пътя, организират и национален протест

В ефира на „Здравей, България” говори сестрата на 15-годишния Филип, прегазен на пешеходна пътека в София.

„Проблемът е комплексен, на цялата държава. Мисленето на някои хора е, че са безнаказани и няма да има последствия, ако се качат зад волана след употреба на алкохол. В чужбина нещата са различни - в Гърция глобите са моментални. Ако не я платиш, следва лихва и натрупване на глобата. Няма вратички за обжалване”, каза Ина Арсова. По думите ѝ затова българите се страхуват да нарушават законите в Гърция.

„Страшно много съжалявам”: Прегазилият дете в София остава в ареста

„Не може най-голямата парична глоба за шофиране след употреба на алкохол да е 2000 лева. Това е смешна глоба, кой ще го е страх да се качи зад волана”, каза още почернената жена. 

„Жената е била с шофьора преди да се качи в автомобила и е знаела, че е употребил алкохол. В някои държави се наказва това, че знаеш, че твой близък шофира, употребил алкохол”, допълни Ина Арсова. Според нея в подобни ситуации семействата и близките са съучастници.

Сестрата на загиналия Филип призна, че той бил „уникално дете, което никога не е нарушило нито едно правило”. „Възпитано дете, което никога не е отишло на училище неподготвено, без домашно. Никога не би си позволил да пресече на друго място, освен на светофар или пешеходна пътека. Имаше силен дух и присъствие, беше пример за възрастните. От малък беше силен и отговорен. Нямаше нужда да му се повтаря. Много обичаше да се разхожда в центъра на София”, каза още Ина Арсова.

По думите ѝ младежът спортувал от малък. „Преди няколко месеца на тренировка по самбо си счупи ключицата. Думите му към родителите му бяха, че съжалява, че им е причинил това - да трябва да го водят по болници и лекари. Не искаше да е в тежест на никого, сам се оправяше с всичко, изкара отлични резултати от матурите. Никога не сме си мислили, че по този начин можем да бъдем наказани”, сподели още сестрата на жертвата.

СЛЕД КАТАСТРОФАТА СЪС ЗАГИНАЛО ДЕТЕ: Протестиращи пред МВР поискаха спешни мерки срещу пияните зад волана

Четвърти пореден протест заради смъртта на 15-годишния Филип, който беше пометен от пиян шофьор в центъра на София. Недоволството с настояване за по-строги наказания е отново на мястото на трагедията. 

В съда стана ясно, че Петър Тодоров е карал с 88 км. в час при ограничение от 30. С 2 промила алкохол в кръвта. Според свидетел - водачът е разказал как е увеличил скоростта, за да мине през пешеходната пътека преди Филип. Вместо да спре.
„На такава тясна улица, да се шофира с 88 км в час, при абсолютно никакъв спирачен път. При непрестанно усилване на газта”, посочи Арсова.

Според нея е нужна и промяна в законите. „Българските граждани не се страхуват да нарушат българските закони. Не може най-голямата парична глоба за шофиране с алкохол да е 2000 лв. Това е смешна парична глоба”.

Сестрата на загиналото момче призова - да няма никакъв толеранс към хората, които след като са употребили алкохол се качват зад волана.

В неделя родители, загубили децата си на пътя, съвместно организират национален протест. Те искат справесливост и по-строги мерки. Протестът ще се проведе от 18 ч. пред Министерски съвет. 

Целия разговор гледайте във видеото.