Коментира Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК

Официално започна предизборната кампания. Това са най-трудните за провеждане избори. 58 партии и 9 коалиции ще участват в надпреварата.

„Тези 58 плюс– това са само национално регистрираните. Всяка община - това са 265 общини, тя има право на независими кандидати, собствени коалиции. Така че може да бъде значително повече”, обясни Румяна Дечева, бивш председател на Обществения съвет към ЦИК в предаването „Пресечна точка”.

По думите й броят на участниците не е проблем за организаторите на изборите, защото единствено бюлетината ще е по-дълга. Проблем е обаче за избирателите.

„При толкова много политически субекти, много често имената са близки, възможно е, ако някой не си запомни номера конкретно на партията или политическата формация, за която иска да гласува, да се обърка”, каза Дечева.

„Днес се откри сезонът на обещанията. Да видим освен обещания, какви лидерски умения имат и какви са им каузите”, каза Дечева.

Тя обясни, че има доста неща, за които трябва да се внимава, за да няма машинации на изборите.

„Аз машинации не го приемам в лошия контекст, който може да бъде използван или с лошите конотации, а по-скоро като възможност за отклонение. Като тези възможности могат да бъдат ненарочни понякога, а могат да бъдат просто поради ниска информирано, слаба подготовка на хората, които се занимават”, каза Дечева.

Тя призова гражданите за активност, за да се гарантира честността на вота.

„Ние трябва да познаваме целия процес и трябва да бъдем активни. И понеже не сме активни, не познаваме целия процес, обикновено има възможности. Като се започне още от списъците. Всички говорят за мъртви души. На последните местни избори мъртви души не знам колко са намерени и не знам как биха могли да бъдат установени, защото е ясно, че списъците, които се използват за нашето гласуване, така наречените избирателни списъци, се формират по един различен закон от това, което произвежда статистическия институт”, каза Дечева.

„Има едни дописвания на гражданите на Европейския съюз, които само на местни избори могат да гласуват. Те са под черта в един различен списък. На последните избори необяснимо как един много голям брой хора са дописани между първи и втори тур, което няма как да стане по закон. Тоест направено е в нарушение на закона или по неграмотност”, каза Дечева. По думите й ЦИК е трябвало да се намеси.

Относно кампанията тя коментира: „Тя е регламентирана, че трябва да бъде един месец преди датата на изборите. Но не съм забелязала да е спряла кампанията за последните две години и половина. Едни политически субекти водят кампания през цялото време. Разбира се, това им носи дивиденти”, коментира Румяна Дечева.

Повече гледайте във видеото.