Коментират адвокат Емил Георгиев и професор Красимир Калинов

„Притеснява ме, че може би няма да има време да се изпълнят указанията на съда”. Това заяви в предаването „Здравей, България” Емил Георгиев, адвокат по една от жалбите във ВАС.

Вчера Върховният административен съд се произнесе по казуса с машините за вота. Окончателното решение на съдиите е, че още на втория тур на местните избори в неделя ще можем да гласуваме и с машини, като се отменя решението на ЦИК.

ОКОНЧАТЕЛНО: На балотажа в неделя гласуваме и с машини

„Съдът прие, че атакуваното решение на ЦИК е законосъобразно, най-малко по отношение на първия тур, тъй като приема, че не е надлежно извършено така нареченото удостоверяване на съответствието на машините с изискванията на ЦИК. Прословутото сертифициране на машините. Защото е извършено от зам.-министър, който е делегиран от министъра, но съда казва, че това не е предвидено в закона”, обясни Георгиев.  

„Възниква един съществен въпрос - дали цялата процедура по установяване на съответствие трябва да бъде повторена или само достатъчно крайният акт да бъде подписано от министъра”, обясни Георгиев.

Бившият член на ЦИК професор Красимир Калинов заяви, че за него тази сертификация не е достатъчна. „Има много различни проверки дали софтуера работи. Има правило, което казва, че колкото и да проверяваш един софтуер, има шанс при реална ситуация да даде грешка”, смята проф. Калинов.

Мисля, че ще бъде допуснато, но ще започнат много фалове по места, смята проф. Калинов. Той изрази и съмнение дали програмистите ще успеят в срок да си свършат работата.

„Само за София трябва да препрограмират на 23 района машините”, обясни проф. Калинов.

Той каза още, че ако гласуваме повече с машини процесът е по-чист от гледна точка на технологията, но дали е по-честен не може да се разбере.

„Немският съд не е забранил гласуването с машини, но е подчертал, че е рисково, защото обществото няма доверие в резултатите. Но там няма разписка. Тя е гаранция, при положение, че всички разписки се преброят, сравнят се с протокола от машината, и ако има разминаване, ръчното броене на разписките е меродавно. За този процес има разписани много правила, за съжаление в България няколко от тях не са въведени, и те компрометират машинното гласуване. Скандалът беше предизвикан и измести тотално общественото внимание към чисто технически проблем. Дали се гласува с машини или бюлетини, това са технологии, но те не решават голяма част от проблемите с изборите”, коментира проф. Калинов. 

Повече гледайте във видеото.

ДАННИ НА ЦИК: Резултати от местния вот в големите градове

ВСИЧКО ЗА КМЕТСКИТЕ ИЗБОРИ ЧЕТЕТЕ ТУК