Темата коментира Мартин Георгиев, изпълнителен директор на НЕК

Защо ПАВЕЦ "Чаира" е толкова важна за системата и как точно работи тя. ПАВЕЦ "Чаира" е най-голямата такава централа в Източна Европа. Технологията зад нея е изключително сложна не само за времето, в което е изграждана, но и до днес. ПАВЕЦ озачава Помпено-акумулираща водноелектрическа централа  - това е водноелектрическа централа, използваща многократно енергията на водна маса за произвеждане на електричество, имаща възможност да изпомпва вода от по-ниско разположен водоем обратно в основния горен. 

За разлика от класическата ВЕЦ, при която водата, намираща се във водоем, минавайки през турбина и произвеждайки електроенергия - продължава пътя си, при ПАВЕЦ са налица два водоема с разлика във височината, на която са разположени.

В часовете, когато енергийната система е натоварена и е необходимо производството на енергия по класическия за ВЕЦ начин водата от горния водоем минава през турбините и ги задвижва, произвеждайки електроенергия.

В часовете, когато енергийната система е ненатоварена, използвайки евтина елетроенергия от ненатоварен режим на системата, специални помпи връщат водата обратно в горния водоем. Това дава възможност същата вода да бъде използвана отново през следващ момент, когато е необходимо производства - в натоварени часове. 

Енергийният министър: Ремонтите на ПАВЕЦ „Чаира” са бавени с години

ПАВЕЦ е важна, защото когато сме в ситуация на голямо потребление и малко производство, т.е. има дефицит в ситетамата, ПАВЕЦ може да покрие пиковете в товаровата диаграма на потреблението, произвеждайки т.нар. пикова енергия. Включването на ПАВЕЦ е изключително бързо и може да поеме товар почти веднага. 

През 2017 година именно ПАВЕЦ Чаира спаси страната от режим на тока. Строителството е извършено на два етапа, първият от които започва през 1980 г. и поради финансови затруднения е завършен чак през 1995  г. Първият етап е на практика изграден от японската „Тошиба“, тя обучава и българските специалисти, изградили централата във втория етап на строителството. 

За цялото това време до 2019 година, ПАВЕЦ Чаира не е рехабилитирана нито един път. Когато идва време за ремонта „Тошиба“ не е участва в него, макар че само японците знаят какво трябва да се направи. Дали са малко по-висока цена и тогавашните управленци на НЕК, зад които стои енергийното министерство на последното правителство на ГЕРБ, иначе даващи милиарди за безсмислени и лобистки проекти в енергетиката, решават, че е много скъпо.

Новите блокове на АЕЦ „Козлодуй” ще се строят с кредити, гарантирани от държавата

Мартин Георгиев, изпълнителният директор на НЕК, която е и собственик на Чаира, даде повече информация по темата в студиото на "Ревизия" по NOVA NEWS. Той каза, че за огромно съжаление положението в ПАВЕЦ „Чиара“ е тежко. "След инцидента от март 2022 г. се извършиха много анализи на състоянието. Признаци на амортизация са се наблюдавали преди това. Всеки от агрегатите е аварирал тежко. Първата рехабилитация на ПАВЕЧ „Чиара“ е извършена 24 години след пускането, вместо задължителните от 8 до 12. Не трябва да се правят компромиси с инвестициите и действията по ремонтни дейности, посочи Георгиев.

Повече по темата гледайте във видеото.