Те са против икономиите в новата политика на гръцкото Министерство на земеделието и храните

Гръцки селскостопански асоциации и федерации излизат на протести с трактори с искане за финансова подкрепа и обезщетения от правителството.

Хиляди фермери се стичат в Берлин за кулминацията на протестите (ВИДЕО+СНИМКИ)

Фермерите са взели решение да протестират срещу икономиите в новата политика на  Министерството на земеделието и храните, които засягат основните парични помощи за бранша.

Особено засилена е организацията на протестиращите в района на Тесалия, Централна Гърция. Земеделци от селищата край езеро Карла в префектура Лариса са застанали на пътния възел до село Патикамбос още от събота. В префектурите Кардица и Магнисия селскостопанските машини ще се съберат на централните площади на населените места в понеделник. Селскостопанската асоциация на Ризомилос призовава за участие в шествие по магистралата между Лариса и Волос във вторник.

В град Катерини имаше протест още в петък, като шествия се организират и в района на Еврос (Североизточна Гърция) и на Солун, а също и в Науса, Гревена и Арта, в префектура Илия, Северен Пелопонес, и на остров Самос.

Земеделците в градовете Воница и Лепену в префектура Етолоакарнаниа, Централна Гърция, ще се активизират на 22 януари.  

Фермерите настояват да се компенсират доходите им, тъй като секторът претърпя сериозни удари заради климатичните бедствия в страната – тежките наводнения през есента и мащабните летни пожари през изминалата година нанесоха големи щети на реколтата. Причина за намаляването на производството е и изменението на климата, което създава лоши земеделски условия и предизвиква чести болести по растенията.

Земеделците претендират за пълни обезщетения и за график и проекти за възстановяване на щетите и отводняване на наводнените полета. Те изискват минималната сума за земеделските стопани на памук и царевица да бъде определена на 300 евро на декар, за люцерна – по 200 евро на декар, за лозя – по 600 евро, бадеми – 800 евро, фъстъци – 2000 евро, орехи и нар – 1000.

За животновъдите исканите обезщетения са в размер на по 300 евро за обновяване на овце и кози с продуктивни животни и по 500 евро за изгубения добитък при наводненията,  тъй като есента проливните дъждове  удавиха многобройни стада.

Източник: Мелина Христова, БТА