Подробности от доц. Желязко Арабаджиев

Стотици хиляди са пациентите с онкологични заболявания в страната. Статистиката сочи, че засегнато е 2,5% от населението. Всяка година с рак се диагностицират нови 26 000 души.

България е единствената държава в Европа с възходящ тренд на смъртност от онкологични заболявания. В същото време около 1,5% е покритието ваксини на едно от напълно предотвратимите онкологични заболявания – човешкия папиломавирус. В Европа този процент е 90.

Парламентът прие нов механизъм за закупуване на онколекарствата

„Наистина България излиза в негативните класация на ЕС с най-ниско ваксинационно покритие срещу папиломавирус, който е причинител не само на карцином на маточната шийка, а и на карцином на глава и шия, както и карциноми, които могат да се появят при мъжете, главно на урогениталната система. Тоест - ваксинопрофилактиката срещу човешкия папиломавирус не е от полза само за жените”, заяви доц. Желязко Арабаджиев, член на борда на Мисията за рака на ЕС към ЕК.

Той обясни, че раковите заболявания са предотвратими при поставяне на ваксина. Тя не е нова, а в последните години е подобрена и вече е поливалентна, насочена срещу повече от девет щама.

„Ваксината е налична. За момичета до 14 г. е напълно безплатна. Не само момичетата, но и момчетата на тази ранна възраст трябва да бъдат ваксинирани. За тях обаче ваксина още не е осигурена. Но преди два дни чух от МЗ окуражаващи данни, че се обмисля и този вариант”, каза доц. Арабаджиев.

„Искаме нови лекарства, нови технологии за лечение на болестите. Имаме иновация, която може да предотврати заболяване, а тя не се използва”, коментира още той.

Проблем в страната ни, оказва се, е и скринингът.

„Той е залегнал в противораковия план, приет на 4 януари миналата година. За съжаление през тази една година изглежда не се случиха много неща по този план. Кръглата маса в парламента във вторник беше под егидата на Европейската ракова организация и лично нейният изпълнителен директор беше в България. Целта е да се ускори приложението на европейския противораков план”, обясни доц. Арабаджиев.

Що се отнася до лечението, той обясни, че до края на годината, както и през 2025 г. се очаква да бъдат разгледани и одобрени нови медикаменти.

Повече гледайте във видеото. 

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase