Сътрудничеството ни с Вашингтон е от решаващо значение за киберсигурността на стратегическите инфраструктурни обекти от енергийния сектор

„Отлично развитата газопреносна система на България, както и значителния капацитет на терминалите за регазификация в Гърция и Турция, с който разполага „Булгаргаз“, ни дават възможност да доставяме сериозни обеми втечнен природен газ за страните от региона. Този капацитет може да бъде използван от американските производители и търговци за стратегически дългосрочни доставки и е успешен отговор на предизвикателствата, свързани с диверсификация и заместване на руския тръбен газ за страните от Югоизточна Европа“. Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на срещата си в Белия дом със Стивън Бърнс,  директор по енергийна сигурност и Джереми Лонг, директор за Балканите и Централна Европа в Съвета за национална сигурност на САЩ, съобщават от Министерството на енергетиката. 

 Сигурността на доставките на втечнен природен газ за България и региона и необходимостта от заместване на руския газ, който в момента преобладава, бяха основна тема на разговора. Министър Малинов обърна сериозно внимание, че в рамките на последното шестмесечие се забелязва връщане на руския природен газ на пазарите в България и региона чрез фирми посредници. „В този смисъл е необходим обстоен анализ на отражението му върху пазара и евентуалните мерки, които да бъдат предприети“, акцентира енергийният министър. По неговите думи, доставките на втечнен природен газ от САЩ са основен фактор за гарантиране на енергийната сигурност на България и региона. „Задълбочаването на това сътрудничество е водещ приоритет за страната“, подчерта още той.

Министър Малинов и неговите домакини от Белия дом разговаряха и за необходимостта от осигуряване на киберсигурност за стратегическите инфраструктурни обекти от енергийния сектор като част от националната сигурност на България. „Задълбочаването на сътрудничеството между САЩ и България в сферата на енергетиката във всички нейни секторни политики е ключов фактор за успешно решаване на тази задача“, изтъкна министър Малинов.

Стивън Бърнс и Джереми Лонг поеха ангажимент за подкрепа и търсене на възможности САЩ да предоставят американски втечнен природен газ за Украйна и целия регион.

Привличането на американски стратегически партньори и засилването на икономическото ни сътрудничество чрез предоставяне на технологии, ноу-хау и експертиза при трансформацията на енергийния сектор на България също бе един от акцентите в рамките на стратегическия диалог между двете държави.

Министър Малинов информира своите домакини за развитието на инициативата за Вертикален газов коридор, който се реализира между газопреносните оператори на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова. „Проектът ще позволи достъп до значителни количества втечнен природен газ за страните от Централна и Източна Европа, изцяло в синхрон с европейските приоритети за сигурно и надеждно снабдяване“, изтъкна министър Малинов и припомни, че преди дни „Булгартрансгаз“ ЕАД финализира успешно най-важната обществена поръчка във връзка с реализацията на проекта, а именно – за планиране, проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на нови обекти за разширение на газопреносната инфраструктура. Енергийният министър акцентира върху присъединяването на Украйна към инициативата, което ще осигури възможност не просто за замяна на газа от Русия, но и за осигуряване на потоци от надеждни източници на втечнен природен газ през мрежата и газохранилищата на Киев. В същото време, реализирането на концепцията за Вертикален газов коридор осигурява възможност за използване на потенциала на украинската мрежа и след предстоящото от 1 януари 2025 г. прекратяване на транзита на руски газ през страната. „Това е най-голямото предимство на Вертикалния коридор пред всеки друг алтернативен маршрут за доставка на допълнителни количества газ за ЕС“, подчерта енергийният министър.

Напредъкът на проекта за разширяване на подземното газово хранилище Чирен и реализацията на инициативата за Вертикален газов коридор бяха сред обсъжданите теми в разговора на министър Малинов  и с Джейн Рий, началник кабинет на Американската финансова корпорация за международно развитие (U.S. International Development Finance Corporation - DFC) и Джейк Ливайн, главен експерт в областта на климата в корпорацията. Организацията подпомага инвестициите в различни точки на света за изграждане на инфраструктура и модернизация на индустрията. Инвестициите в Европа и на Балканите са с акцент върху енергийния сектор като основополагащ за трансформацията на икономиките,съобщават от Министерството на енергетиката.

„Проектът за разширяване на хранилището „Чирен“ е ключов за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки. Разширяването на тази инфраструктура ще даде възможност за допълнителни доставки на втечнен природен газ от надеждни източници, включително от САЩ, не само за България, а и за целия регион.“, акцентира министър Малинов. От министерството припомнят, че в края на 2023 г. Американската финансова корпорация за международно развитие обяви, че гарантира финансирането за проекта чрез Citibank, възлизащо на 208 млн. евро. „Финализирането на гаранционното споразумение между DFC, Citibank и Министерството на финансите на Република България е от решаващо значение за успешното и навременно завършване на проекта“, акцентира още той.

„Проектът за Вертикален коридор е стратегически за България и Европа. Целта му е да осигури достатъчен капацитет за пренос на природен газ от сигурни източници от юг на север и да гарантира доставките за Югоизточна Европа и по-широкия регион, включително Украйна и Молдова“, подчерта министър Малинов. Българското правителство подкрепя последователно инициативата за Вертикален коридор, която е солидарно решение за гарантиране на газовите доставки, позволяващо засилване на диверсификацията и пълноценно използване на украинската инфраструктура след спирането на транзита от Русия от началото на 2025 г. „Осигуряването на финансиране ще гарантира навременната реализация на този стратегически коридор“, допълни още той.

„Българската страна приветства разширяването и задълбочаването на досегашното ни успешно сътрудничество с Американската финансова корпорация за международно развитие“, изтъкна енергийният министър. От страна на Джейн Рий и Джейк Ливайн беше представена програмата на корпорацията за финансиране на малки модулни реактори с произход САЩ. От българска страна бе изразена готовност за обмен на опит в тази област, която предоставя допълнителна възможност за производство на чиста енергия. По време на разговора страните се съгласиха от Американската финансова корпорация за международно развитие да бъде предоставена техническа помощ при проучването за изграждане на нова или рехабилитацията на съществуващата помпено-акумулираща водноелектрическа централа „Чаира“.

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase