Снимка: iStock
Всяка година ритуалът се състои единствено в село Българи
В странджанското село Българи, с нестинарски игри, късно снощи беше отбелязан по стар стил празникът на Св. Константин и Елена. Ритуалът се провежда всяка година в нощта на 3 юни единствено на това място в страната.
Обичаят, признат като обект на световно културно и природно наследство на ЮНЕСКО, и тази година привлече хиляди хора, дошли да се насладят на танца с боси крака върху жарава. Тази година в село Българи присъстваха журналисти от Чехия и Япония. „Ние заснемаме специален документален филм за България и единият епизод е само за нестинарската традиция в България. За ритуала”, обясни журналистът от Чехия Питър Волгар.
„Темата на NOVA”: „Огнен кръг“ (ВИДЕО)
Танцът в огън с хилядолетна история има корени в пет странджански села, но днес се изпълнява само в Българи малко след залез. Обредът е непроменен от векове. Води началото си от култа на траките към Слънцето, чийто залез всички очакват. Часове преди мистичния ритуал нестинарите спират да говорят с околните, изпадат в своеобразен транс. Горан Стефанов влиза в жаравата за 15-а поредна година. „Какво се случва вътре в мен ли? Ами това е един личностен момент, много сакрален, за което е трудно да се говори. Всеки един го усеща по различен начин. Лично аз просто се оставям на Господ да ме води и това е”, признава нестинарят.
Той и другите танцуващи върху жарава чуват единствено мелодията с тъпани и гайда и често имат видения със светците, в чийто култ са нестинарските игри. Мелодията има ключово значение за целия мистичен обичай, който те наричат тайнство.
Разказ за магичния танц в огъня - нестинарството (ВИДЕО)
„Нестинарството е едно усещане, концентрация, което идва в последния момент. Местните му казват „прихващане”. И всеки сам го усеща индивидуално за себе си как точно се случва. Чудесата се случват на хората, които вярват в тях. Този ритуал ми дава усещането, че аз съм част от една синхронизация на общността с космоса. Хармонизиране на човечеството с космоса. И аз съм част от това. Това усещане е неповторимо”, разказва нестинарката Таня Желева.
Празникът продължава и днес, но вече с култ към Света Елена и шествие до аязмото край село Българи, до където се носят иконите на светиите.
Репортер: Елена Танева
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase
Последвайте ни