ЕС съобщи, че плавателният съд представлява екологична и навигационна заплаха

Екипажът на плаващия под гръцки флаг танкер „Сунион“, който беше нападнат в Червено море, изостави плавателния съд и беше спасен от Военноморската мисия на ЕС за защита на свободното корабоплаване в Червено море „Аспидес", съобщи представител на мисията пред „Ройтерс”.

Съюзените с Иран бунтовници хуси започнаха атаки срещу международни кораби в района на Червено море от ноември в знак на солидарност с палестинците във войната между Израел и „Хамас” в Газа.

Танкерът „Сунион“ е третият кораб на базираната в Атина компания Delta Tankers, който беше атакуван в Червено море този месец.

Тялото на британския технологичен предприемач е извадено от потъналата суперяхта (ВИДЕО)

Базираните в Йемен хуси все още не са поели отговорност за атаката срещу „Сунион“, който плаваше край град Ходейда. Танкерът беше обстрелван с множество снаряди в сряда, което доведе до пожар на борда и загуба на мощност на двигателя.

„Военноморската мисия на ЕС в Червено море съобщи, че е отговорила на сигнала на корабната компания и капитана на кораба и е изпратила бойна единица, за да осигури защитата му и да спаси екипажа, съставен от двама руснаци и 23 филипинци”, каза служител на „Аспидес” – специална военна операция на ЕС, създадена в отговор на нападенията на хусите срещу международни кораби в Червено море.

„По време на подхода към района на инцидента, сутринта часа на 22 август беше успешно неутрализиран безпилотен надводен апарат, тъй като представляваше заплаха за „Сунион“
и неговия екипаж", добави представителят на мисията.

Мъж избяга през аварийния изход на самолет, излезе на крилото и скочи на пистата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мисията на ЕС съобщи още, че танкерът в момента представлява екологична и навигационна заплаха, защото на борда му има 150 хиляди тона суров петрол.

Гръцкият министър на корабоплаването Христос Стилианидис осъди вчера нападението срещу „Сунион“, като каза, че то е „грубо нарушение на международното право и сериозна заплаха за безопасността на международното корабоплаване“.

При десетките си атаки в Червено море от ноември насам хусите потопиха два кораба и заловиха друг, убиха най-малко трима моряци и преобърнаха световната търговия, като принудиха собствениците на кораби да избягват популярния търговски пряк път през Суецкия канал.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Източник: Цветозар Цаков, Петър Къдрев, БТА