Властите определиха случилото се като терористична атака

Взрив, последван от стрелба, в централата на националната авиокосмическа компания на Турция - "ТУСАШ" в Анкара. За това съобщават "Анадолу" и "Ройтерс".

Има жертви и ранени, съобщи вътрешният министър Али Йерликая и определи случилото се като терористична атака. 

Видео: Ройтерс

На мястото са изпратени екипи на полицията, пожарната и спешна помощ. Местни медии показаха и кадри от престрелка. А според турския канал NTV сблъсъците между силите за сигурност и терористите продължават. 

„Извършено е терористично нападение срещу съоръженията на ТУСАШ в Кахраманказан, Анкара. За съжаление, имаме загинали и ранени хора”, заяви министърът на вътрешните работи Али Йерликая  в социалната мрежа X. 

Причината за експлозията и последвалата стрелба остава неясна. Някои медии съобщават, че е извършен самоубийствен атентат.

"ТУСАШ" е една от най-важните компании в областта на отбраната и авиацията в Турция. Тя произвежда турският боен самолет KAAN. 

„Това е изключително чувствителен сектор от турската отбранителна индустрия. 80 процента от износа на турски оръжия се дължи на нея. И не говорим само за самолета KAAN. В атакувания завод се произвеждат известните дронове „Байрактар”. Годишно печалбите от тези оръжия са около над 10 милиарда долара. Това е оръжието, което присъства в Либия, Армения, Азербайджан, Украйна”, това коментира арабистът професор Владимир Чуков по повод терористичният акт в Анкара.

По думите му в конкретния случай става дума за „вътрешен проблем на турската държава”. „Като гледам колко души са нападателите – не става въпрос за чужда държава, която да е осъществила това терористично нападение. Дроновете „Байрактар” се използват много активно от турските въоръжени сили в Северен Ирак и в Северна Сирия - срещу подразделения било то на сирийските кюрди или пък на ПКК, които продължават да действат на територията на съседен Ирак”, подчерта той.

Според него „кюрдите са били много смъртоносно ударени някъде от съседните арабски държави”. „Това е една от версиите. Другата е свързана със скорошната смърт на Фетхуллах Гюлен, който беше един от враговете на Реджеп Ердоган. Турският президент беше категоричен, че ще „продължат да изкореняват гюленистите по цял свят. Моето усещане е, че, може би, обичайните заподозрени имат много по-голям опит, много по-голяма мотивировка. Но нищо не се знае, тъй като, първо, трябва да се види, дали има атентатор камикадзе, откъде са дошли тези хора”, посочи професор Чуков.

Редактор: Ина Григорова