Снимка: БГНЕС
Броят им е същият като в предишния парламент
Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание прие постоянните комисии да останат 25, както в предишния 50-и парламент.
Не беше прието предложението на „Има такъв народ“ Комисията по външна политика и тази по европейските въпроси и контрол на европейските фондове да бъдат обединени в една – Комисия по външна политика и европейски въпроси. „Тяхното изключително рядко свикване показва, че могат да работят по тематиките заедно”, аргументира предложението депутатът Павела Митова.
Депутатите обсъждат изготвянето на правилник на НС
Председателят на временната комисия за правилника Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС посочи, че Комисията по европейски въпроси от влизането ни в Европейския съюз винаги е била самостоятелна и това за България са общностни въпроси.
Отхвърлено беше и предложението на депутати от парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ - ДПС да има Комисия по електронно управление и държавна администрация вместо Комисия по електронно управление и информационни технологии.
По време на заседанието на временната комисия от „Възраждане“ оттеглиха предложението си ръководствата на парламентарните комисии да се разпределят пропорционално между всички парламентарно представени партии.
Предварително бяха внесени няколко предложения, включително депутатите да започват работа от по-късно. На този етап този текст не е приет. С определянето на правилата на работа, ще могат да се сформират и постоянните комисии и така парламентът да започне нормално дейността си.
Задачите пред 51-ото Народно събрание: 36 нови законопроекта, два от тях спешни
Редактор: Цветина Петкова