Във Френска Гвиана, която е отвъдморскатеритория на Франция в Южна Америка, се намира единственият космодрум на Европа

Във Френска Гвиана, която е отвъдморскатеритория на Франция в Южна Америка, се намира единственият космодрум на Европа. Оттам излитат по максимум няколко ракети годишно. Предстои това да се промени. Космодрумът инвестира 250 милиона евро, за да разшири и диверсифицира дейността си. Нов контролен център ще бъде създаден през 2026 г., разказва "Дойче веле".

„Целта ни е догодина да постигнем девет изстрелвания, а в дългосрочен план да правим по 15 или повече. На площадката, която строим, ще предоставим възможности за частни изстрелвания. Ракетите им са с по-малък капацитет и можем да изстрелваме повече от тях всяка година”, казва директорът на Космическия център във Френска Гвиана Филип Лие.

Той допълва, че увеличаването на полетите е необходимо не само заради инвазията на Русия в Украйна, която прекрати космическото сътрудничество с Москва. Конкуренцията е станала по-ожесточена, най-вече заради частни играчи като американския милиардер Илон Мъск и неговата компания SpaceX.

Надпревара: НАСА и Китай подготвят изпращането на астронавти на Луната

„В наши дни всичко се прави чрез сателити – телекомуникации, прогнози за времето, проучвания на климата. Космосът се превърна в решаващ икономически сектор. Нуждаем се от собствен достъп до него и космодрум, който да отговаря на нуждите”, посочва Лие.

С повече изстрелвания годишно базираната във Франция компания Europropulsion ще трябва да произвежда повече ракетни двигатели. В бъдеще тя ще увеличи персонала си от настоящите 39 служители на поне 45 души.

„Ще увеличим капацитета си на две производствени линии и ще трябва да предоставим допълнително обучение на персонала. Целта ни е да запазим оборота си. Ще намалим разходите за един двигател, за да направим европейските ракети конкурентоспособни на международно ниво”, посочва заместник-ръководителят на производството в Europropulsion Калоджеро Савока.

Инвестирането в космическия център ще бъде от полза за местната икономика. В момента дейностите на космодрума представляват около 15% от БВП на Френска Гвиана. В бъдеще поне 1 800 души ще работят в космическия център – спрямо 1 500 сега. Икономисти твърдят, че дори с планираните строителни дейности, космическият център ще трябва да направи повече, за да се справи с конкуренцията на международно ниво.

Строежът на китайска база на Луната се очаква да започне през 2030 г.

„SpaceX изстрелва поне 100 ракети годишно, докато Европа планира около 10 изстрелвания – това не е сравнимо. И повечето микро космически компании все още не са достигнали комерсиалния етап – не са готови”, смята изпълнителен директор на Novaspace Паком Ревийон.

И все пак има не само икономически аргументи за модернизиране на космическия център.

„Сега има толкова много играчи – Китай, Съединените щати със своята политика, Русия, която вече не изстрелва ракети оттук. Така че е важно да имаме собствен космодрум и стратегия”, смята Мишел Дебрен от Европейската космическа агенция.

Пътуването към звездите продължава. Вероятно с по-малко сътрудничество и повече конкуренция между различните държави.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова