Местни споделят, че много от съседите им вече са напуснали, а те с тревога очакват какво ще се случи

Богомолците пред арменската църква в Алепо споделят, че се страхуват да не бъдат потиснати от новото консервативно сунитско-мюсюлманско правителство в Сирия. Разказват, че много от съседите им вече са напуснали, а те с тревога очакват какво ще се случи по-нататък, разказва Voice of America.

В един от кварталите на Дамаск, населен предимно с алауити и бивши войници на падналия режим, ситуацията също се е променила, след като бунтовниците поемат властта.

"Преди режимът да падне бяхме войници, а сега продаваме по улиците, за да изхранваме семействата си“, казва бившият войник на режима Яхия Сабур.

Франция издаде нова заповед за арест на Башар Асад

Алауитите са религиозно малцинство, към което принадлежи и бившият президент Башар Асад. С рухването на правителството, държавните служители, живеещи в квартала са били арестувани, а много от местните са избягали в провинцията. Хората тук споделят, че се страхуват да не бъдат несправедливо свързвани с режима заради своята религия и предишна работа. Някои конфликти вече са започнали. След като миналия месец бунтовниците завзеха властта, се появиха съобщения за репресии, включително отвличания на войници от самата организация.

В южната част на страната, където живеят много членове на етническата и религиозна група друзи, местните сили за сигурност все още държат оръжията, които общността е друзите са използвали, за да помогнат на бунтовниците да превземат Дамаск. Жителите казват, че засега предпочитат районът да остане под техен контрола.

Неофициалният лидер на Сирия: Готови сме да приемем сили на ООН в буферната зона с Израел

"Досега не сме видели нищо, което да показва, че наистина ще се постигне единство. Няма такова нещо. Иска ми се да живея в една обединена държава, в която има справедливост и в която всеки има права“, посочва Фарис Бусад, собственик на магазин.

Духовният лидер на друзите в Сирия, заявява, че ако в страната бъде създадено единно правителство, което зачита гражданските и религиозните права, неговите хора доброволно ще предадат оръжията си. Той обаче смята, че това време все още не е настъпило.

"Като малцинствена група в Сирия трябва да знаем, че съществуват закони за защита на правата на хората. В момента се намираме в преходен етап, в който все още няма правителство“, казва Шейх Хикмат Ал Хиджари – духовен водач на друзите в Сирия.

Както тези, така и много от другите етнически и религиозни малцинства в Сирия се питат дали новото ръководство ще бъде приобщаващо, както е обещало, посочва VOA.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America