Все по-често българите участват в различни кампании и инициативи, показват данните на доброволчески организации
Финансови облекчения и допълнителен отпуск за доброволците у нас. Това предвиждат три законопроекта за насърчаване на доброволчеството, които да създават правила и стимули, за да може повече хора да припознаят мисията да правиш добро.
Данните на доброволческите организации показват, че все по-често българите участват в различни кампании и инициативи. Въпреки това страната ни няма официална статистика на доброволците, а България е една от малкото държави в Европа, в които липсва закон или стратегия за насърчаване на доброволчеството. За пръв път законопроект по темата е внесен в парламента през 2012 г. 13 години по-късно, в 51-вото Народно събрание има внесени три законопроекта, които включват няколко основни предложения - финансова подкрепа от държавата за инициативи, данъчни облекчения за доброволците, допълнителни дни платен отпуск, както и създаването на национален регистър.
„Капачки за бъдеще“ дари родилно легло на МБАЛ-Благоевград
Лазар Радков от години се е посветил на мисията да бъде доброволец. Той е създател на кампанията „Капачки за бъдеще”, но каузата да помага често го води там, където хората са изгубили всичко. „Осъзнал съм, че за да се подобри мястото, в което живеем, държавата не може да свърши всичко. Все повече хора започват да доброволстват, но все още сме много малко в сравнение с развитите държави”, заяви той.
За да насърчат доброволчеството, парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната - Демократична България” и „БСП - Обединена левица” внасят три законопроекта по темата.
„20 години явно държавата не може да функционира в името на младите хора. Да има регулация, за да може и държавата да проследи тези доброволци - каква работа вършат и дали се извършва нещо реално”, настоя Габриел Вълков от „БСП - Обединена левица”.
„Смятам, че това Народно събрание има капацитета и достатъчно познание по темата и може да направи един добър закон”, категоричен е Красен Кралев от ГЕРБ-СДС.
„Има политическата воля най-накрая този закон да бъде приет и България да затвори една дълго чакана страница”, заяви Кристина Петкова от ПП-ДБ.
С дарение от капачки: Закупиха нова апаратура за лечение на деца и родилки в Благоевград
Доброволци и граждански организации приветстваха инициативата на парламента, но поискаха облекчение на административните процедури за работа с доброволци. Както и гаранция, че този път законопроектът ще влезе в действие.
„Ако те ни усложняват работата - или ще отблъснем доброволците, или дадени организации няма да спазват закона”, подчерта Лазар Радков.
„Трябва да се създават смислени форми за участие на младите хора. Така че - доброволчеството е един от тези актове. В случая е необходимо да има облекчаване на условията за организациите да извършват такава дейност, както и да няма толкова бюрокрация”, призова Атанас Радев, председател на Националния младежки форум.
На ход сега е парламентът, който трябва да обедини трите предложения в общ законопроект. А надеждата на Лазар Радков е мисията доброволец да бъде добрият пример.
„Много силно вярвам, че личният пример е много по-заразителен. Всяка общност върви напред, когато държава, бизнес и гражданско общество работят заедно”, подчерта създателят на инициативата „Капачки за бъдеще”.