Той честити Деня на Европа

Президентът Румен Радев заяви, че случващото се по казуса с F-16 е олицетворение на цялостното управление и отношение на Бойко Борисов към проблемите на отбраната.

„Кой хвърли в общественото пространство проблема с F-16? Кой го политизира? Това стана пред камерите чак от Валенсия. Аз се питам какво са му виновни летците и техниците от Българските военновъздушни сили за това, че неговото политическо семейство в Европа вече му обръща гръб и Мария Габриел за първи път не беше избрана за зам.-председател на Европейската народна партия“, отбеляза държавният глава.

Според него под натиск отвън и преследвайки политическа корист, резултатите са половинчати и са далеч от желаното. Той категорично заяви, че проблемът с F-16 не е в самолета, нито в американската страна, а в орязването на наземния технически пакет от правителството на Борисов.

Отбелязваме празника на Европейските общности

„Днес отдаваме почит на саможертвата на милионите хора, които сложиха край на нацизма и с цената на живота си направиха възможно обединението на Европа. Сред тях са и хиляди българи, загинали във Втората световна война. Днес отдаваме почит и на малкото живи ветерани, които са носители на паметта на тази най-кръвопролитна война в историята на човечеството“, заяви държавният глава Румен Радев.

По думите му на 9 май Европа трябва да си припомня, че обединението и просперитетът станаха възможни, благодарение на усилията за изкореняване на съперничеството, омразата и споровете, които доведоха до Втората световна война.

„Трагедията на нашето съвремие е, че 80 години след нея спорове отново се решават със силата на оръжието. Европа няма своя визия за край на конфликта и установяване на мира, а продължава да инвестира в обречена кауза“, поясни той.
 

 

Редактор: Камена Георгиева