Камери са монтирани вече в 52 гари и 11 спирки, заяви Гроздан Караджов

Машинистите и диспечерите в железниците ще работят при затегнат контрол, след дрегер за алкохол и под видеонаблюдение. Това са част от мерките на транспортния министър Гроздан Караджов за по-малко инциденти. За първите месеци на тази година вече има спад в броя на произшествията на релсите, отбеляза той.

Ресорният министър обяви нулева толерантност към служителите на БДЖ, които нарушават правилата за безопасност. Те вече ще бъдат тествани с дрегери за употреба на алкохол и наркотици. Ще има и видеоконтрол по гари и спирки. Камери са монтирани вече в 52 гари и 11 спирки, като предстои да бъдат поставени в още 162 гари.

Гроздан Караджов пред NOVA: Предприемат се мерки за контрола на шофьорските курсове

Видеонаблюдение ще има и в самите локомотиви, като там камерите ще заснемат всичко, което става вътре. Три са локомотивите, които вече имат такова заснемане. Обявена е и обществена поръчка за още 20 подобни камери. 

"Има светлина в железопътния тунел. Спешните мерки са изпълнени на 100%, а дългосрочните се изпълняват, както бяха планирани. Общият брой на всички произшествия от януари до април е намалял с почти 40% спрямо предходните шест месеца. Общият брой на всички инциденти е намалял с 23 на сто. Предвиждаме закупуването на интерлокери с лицево разпознаване, т.е. това са дрегери за употреба на алкохол в локомотивите и машинистите. На практика, машините няма да могат да тръгват, ако машинистът е употребил алкохол. Диспечер, който управлява движението на железопътния транспорт, няма да може да отива до работното си място, без да застане на тази рамка и да бъде лицево разпознат", обясни Гроздан Караджов. 

Срещу кражбите се включва и GPS система, която ще засича не само скоростта и мястото на влака, но и разхода на гориво. За служителите, които нарушават правилата, следват наказания и уволнения.

Какво смятат потребителите на услугата?

Невена хваща влака за Бургас. За нея пътуването с железницата е по-безопасно. „По-спокойно ми е. Има повече движение, възможност за разнообразие, гледката…”, споделя тя. Казва, че единствено хигиената я притеснява. Роб от Ливърпул е в България, за да разгледа страната ни. Той също се качва на влака. „Нуждаят се от обновяване, точно както бяха в Ливърпул. Трябва да се подобрят, както в столицата Лондон. Пътувайте до там и ще видите. Някъде в бъдещето трябва да преминем към по-добра транспортната система”, смята чужденецът. По два пъти седмично с влак до Карлово пътува Христо и не очаква мерките да дадат ефект.