Фондация „Радост за нашите деца“ се е посветила на развитието на трудови умения на деца и младежи с нетипично развитие и различен тип физически и интелектуални затруднения. Движеща сила в организацията са Нари Банкова - председател на фондацията, майка на четири деца, едно от които с диагноза детска церебрална парализа (ДЦП) и Елизабет Чешмеджиева – координатор и майка на момче със синдрома на Аспергер.
Двете жени са посветили живота си на каузата деца с различни затруднения да бъдат обучени на трудова дейност, която отговаря на техните възможности. По този начин те могат да достигнат частична или пълна независимост от социалните помощи в зряла възраст.
Един от многото проблеми, с които майките на деца в неравностойно положение като Нари и Елизабет се сблъскват, е социалната изолация в почти всички аспекти на живота на хората с различни затруднения. От фондацията са установили, че социалният модел в България няма работещо практическо решение в национален мащаб, което да развитие индивидуалните умения на децата, така че да не остават напълно зависими от социалната помощ след навършване на пълнолетие. Липсват и общоприложими практики за работещи алтернативи за полагане на платен труд за младежите с различен тип затруднения.
Решението, което двете майки откриват, e разработване на програма за трудова реализация на младежи с дефицити, с фокус върху индивидуалните умения на всяко едно дете/младеж по отделно.
Те създават социално предприятие - пекарна в град Варна, в която деца и младежи плавно развиват трудови умения в конкретна трудова дейност в защитена среда. Там младите хора придобиват знания и опит, за които могат да получат съответно възнаграждение за положения труд. Подходът и моделът на обучение на Фондация „Радост за нашите деца“ е съобразен с индивидуалните възможности на всеки младеж, така че той/тя да бъдат полезни на себе си и на обществото.
Досегашният опит на фондацията показва, че младежите заети с трудова дейност в тяхното социално предприятие усвояват успешно нови умения и създават собствена продукция от печива, с подкрепата на специалисти и доброволци. Младежите бележат значим напредък и в социалната си интеграция като следствие от работата си в общност.
Мисията на фондацията е да компенсира липсата на опит, време и ресурс на браншовите училища и работодателите, като обучават младежите с нетипично развитие. Крайната им цел е да се запълни празнината, която съществува между обществото и хората с увреждания, като бъдат приети с техните умения и способности в света на трудещите се.
ПРОМЯНАТА, която искат да постигнат:
Промяната за Нари и Елизабет е в справедливо и достойно място в обществото за младите хора с дефицити в България. Те вярват, че вместо да се създават хора, зависими от социални помощи, може и трябва да се подкрепят младежите в неравностойно положение, като бъдат обучени да работят и да получават заплащане за труда си.
Тяхната дългосрочна мечта е развиването на модела на фондация „Радост за нашите деца“ да послужи за законодателни промени в политиките за социално включване и развитието на солидарна икономика.