Най-много за спирането на вредния навик допринасят увеличаването на цените и въвеждането на пълна забрана...
С 3% са намалели пушачите, а още 10% възнамеряват да откажат цигарите. Това показва национално представително проучване сред 997 граждани на социологическата агенция \"Галъп\", направено по поръчка на здравното министерство. Най-много за спирането на вредния навик допринасят увеличаването на цените и въвеждането на пълна забрана. 41% от българите са пушили през 2010 г. срещу 39% през 2011-та.
Процентът на непушачите в обкръжението на анкетираните се е увеличил от 46 на 49. Причината за понижението на пушачите е в мерките на правителството за ограничаване на тютюнопушенето на обществени места – обособяването на зони за пушачи и непушачи в заведенията, поскъпването на цигарите.
Положителна роля върху ограничаването на пушенето има и намерението за въвеждане на пълна забрана на вредни навик на обществени места от 1 юни тази година.
Най-висок е броят на пушачите сред мъжете (46%) и сред хората между 26 и 40 години (55%), показват още данните. Средно всеки пушач употребява по 15 цигари на ден, като при 37% броят стига и до 20.
Най-голям ефект от предприетите мерки за отказването на цигарите има покачването на цените им – 58%. На второ място се нарежда идеята за пълна забрана на тютюнопушенето на обществени места. 53% от анкетираните смятат, че това води до намаляване броя на пушачите. Въвеждането на промяната за пълна забрана на цигарите се подкрепя и от 60% от всички българи и над 70% сред непушачите.