Панчо и Жан са заедно от година и четири месеца. Запознайте се с тях...
Продължаваме темата за проблемите при придвижването и отношението на институциите, за които сигнализираха незрящи хора с кучета-водачи. Според тях собствениците на отвързани домашни любимци в парка застрашават живота им, а служители на банки и магазини продължават да ги гонят.
Панчо и Жан са заедно от година и четири месеца.
„Първо, аз му доверявам до една степен живота си, той ми доверява здравето и благоденствието си, трябва да бъде нахранен, сресан, изкъпан. Така че няма как да не сме приятели, ако не сме приятели, ние не можем да работим", споделя Панчо Карамански.
Работата в техния случай е свързана с възможност за придвижване до ключови институции, аптеки и магазини. И трудностите започват.
„Имаме ограничения в градския транспорт, ако ми създадат проблем или ме накарат да купя и за кучето билет, което ме притеснява, ако пътуваме до Варна, това са си 30 лв. В магазина имаме проблеми, в малките магазини предимно, казват, че имало наредба, която не позволява влизане на куче. Тогава аз противостоя, че има закон, който разрешава кучетата-водачи", обясни Панчо.
Разходка с куче-водач в парка също се оказва изпитание. Стопани на други домашни кучета също не се отнасят с необходимото разбиране. Животните разсейват четириногия приятел на слепия, понякога го нападат и по този начин рискуват живота на човека в неравностойно положение. От фондация \"Очи на четири лапи\" отново помолиха за адекватно отношение, защото кучето-водач има своя мисия.
\"Казваш ти на кучето къде трябва да те заведе и кучето те води от точка а до точка б", обясни Ани Рикова, инструктор в „Очи на четири лапи".
По маршрута обаче са застрашени не само здравето, но и достойнството на незрящия. Ситуация в банка.
„Един ден една служителка реши да излее домашния си гняв върху нас. Започна да говори на майка ми, която беше мой придружител: „госпожо, изведете кучето навън". Аз вътре присъствам като предмет. Обижда ме повече отношението на хората, а не това, че не пускат кучето", каза Панчо.
И не на последно място - социалната мисия, свързана с кучета-водачи, е застрашена и от финансовата криза.
„Наистина сме на ръба, какво ще правим... Ние винаги оцеляваме, да се надяваме, че и занапред ще продължим, дано да се намерят повече хора, които да ни подкрепят", каза Ели Коджабашева от „Очи на четири лапи".
Отглеждането на куче водач и обучението му струва около 14 хиляди лева. Едва ли обаче Панчо би определил толкова простичко и в цифри цената на Жан.