Законодателите в Мериленд смятат официално да забранят със закон тази практика

В Съединените щати законът забранява на работодателите да питат кандидатите за работа за възрастта им, расата и религията. Оказва се обаче, че в щата Мериленд, ако искате да започнете работа, трябва да дадете на провеждащия интервюто името и паролата си за Фейсбук.

 

Представете си, че отивате на интервю за работа и работодателят ви поиска да му напишете името и паролата си за Фейсбук. Точно това се е случило на Робърт Колинс, който кандидатствал за позиция в щатска агенция към правосъдното министерство. Той се съгласил да предостави данните си, защото се стреснал и не могъл да реагира.

 

„Попитах го какво прави, какво търси. Той ми отговори, че ми преглежда съобщенията, стената ми във Фейсбук, снимките ми и постовете ми, за да се увери, че не съм бил член на някоя банда или не се занимавам с нещо нелегално. Почувствах се унижен. Смятам, че това преминава всякакви граници", разказа Робърт Колинс.

 

Той отказал да постъпи на работа и дори подал официално оплакване. След него последвала и промяна. Новите правила на щатската агенция в Мериленд не позволяват да бъдат искани името и паролата за социалната мрежа. Но кандидатите за работа трябва сами и доброволно да влязат в профила си, а интервюиращият гледа заедно с тях профила. Агенцията твърди, че такова разследване на бъдещите служители е полезно, особено що се отнася до някои длъжности.

 

„Шокиращо е, че работодател може да ви иска толкова лично нещо като паролата за Фейсбук – но за съжаление се оказва, че в повечето щати това е законно", каза юристът Пол Калан.

 

В общите условия за членство в социалната мрежа обаче е записано, че е незаконно да се използват потребителското име и паролата на друг човек. И въпреки че до момента няма информация колко работодатели искат тези данни от бъдещите си служители, законодателите в щата Мериленд смятат официално да забранят със закон тази практика.