На родния пазар има и опити за дъмпинг, при който търговци предлагат по-евтини бижута с 5 до 10 лв. на грам

Златарите в България посрещат все по-малко клиенти в годините на икономическата криза. Поскъпването на златото на световния пазар доведе до по-малко продажби. Дори празници като Свети Валентин и Осми март не стимулират търсенето.

Златните бижута са били винаги желан подарък. В условията на криза обаче все по-рядко българинът купува злато.

Златарят Димитър Алексиев работи в занаята от 40 години. Той продава само бижута собствено производство. В момента цената за един грам 14-каратово злато е между 90 и 100 лева. Ако обаче продавате свои бижута на заложни къщи и ателиета, може да вземете едва между 40 и 48 лева. Според златаря дори покупката на златни бижута е инвестиция, тъй като цената им е нараснала около два пъти само за пет години.

Поради слабото търсене на пазара на бижута Алексиев е освободил 8 майстори от ателието си. На родния пазар има и опити за дъмпинг, при който търговци предлагат по-евтини бижута с 5 до 10 лева на грам.

„За нас не са реални цени. Това са цени или на злато, закупено на ниска цена, крадено или не знам откъде дошло, или без платени, данъци, мита. Няма откъде другаде да дойде тази цена", коментира Димитър Алексиев.

Тенденцията при инвестиционното злато в последните години сочи само покачване. Световните търговски банки дават прогноза за поскъпване до нива над 2 200 долара за тройунция към края на тази година.

Заради рекордното поскъпване на златото предприемчиви туроператори правят екскурзии до Турция с обиколка из златарските ателиета. Дъмпингът обаче има цена. При проверка в София се случвало привидно евтините бижута да се окажат както с намален грамаж, така и с по-ниска проба злато. Димитър Алексиев, който е председател на съюза на златарите, съветва да се потърси качествено злато в България, за да не се поемат рискове.

Репортер: Димитър Лъжов