Все пак риск има при водоемите в лошо състояние, които се укрепват в момента

Няма опасност от преливане на язовири, въпреки обилните снеговалежи от последните дни и предстоящото затопляне, успокоиха от министерството на околната среда и водите. Все пак риск има при водоемите в лошо състояние, които се укрепват в момента.

 

Грижата за обезопасяването на язовирите е в ръцете на техните собственици и затова укрепването на съоръженията понякога продължава с месеци. Заради спор за собственост, един водоем край хасковското село Стамболийски е занемарен и има риск от срутване на стената му.

 

За няколко седмици нивото на водоема вече е спаднало достатъчно, за да няма риск за хората в селото. След укрепване му отново трябва да бъде пуснат в експлоатация. Нивата на всичките 68 проблемни язовира сега са намалени до минимум и на практика не работят. Риск от преливане няма и при останалите водоеми в страната.

 

Този дефицит на вода, който се създаде през декември и през януари на практика не можа да бъде елиминиран от тези валежи, които паднаха. Снежната покривка е най-дебела в Североизточна България, където има най-малко реки и най-малко язовири”, коментира директорът на дирекция "Управление на водите" в МОСВ Асен Личев.

 

Сега по-голямата част от язовирите едва достигат 60% от обемите си, с изключение на тези, които снабдяват населените места с вода – при тях нивата достигат 69%. В норма са количествата и при микроязовирите, които се стопанисват от „Напоителни системи”.

 

Няма опасност от такива преливания, следим язовирите 24 часа”, заяви изпълнителният директор на „Напоителни системи” Димитър Методиев.

 

22 от тези язовира съвсем скоро могат да останат без охрана, заплашват собствениците на фирмите, които се грижат за безопасността им. От няколко месеца те не са получавали нито лев от държавата и така натрупаните задължения са за над 1 милион лева. От 2010 година до сега въпреки че договорите им не са подновявани – те продължават да извършват дейност.

 

Трябва някой да поеме тази отговорност – това материално имущество трябва да е прието от някого. Това е като началник склад, който има една отговорност. Да си тръгне от там, той трябва да я сдаде на някого. Може при кризисни ситуации и природни бедствия да има сериозни последствия”, казва управителят на охранителна фирма Тодор Бозев.

 

В момента „Напоителни системи” е в готовност да поеме охраната на тези язовири без да създава сътресения и имуществото на хората да остане защитено. Няма никаква опасност язовирите да останат без охрана. „Напоителни системи” няма договорни отношения с тези фирми и е въпрос на доказване и на решения тези средства да бъдат изплатени”, завършва шефът на компанията Димитър Методиев.