Поради тази причина не са налице условия за излизане от процедурата на специален надзор

КТБ и ТБ "Виктория" продължават да имат огромен недостиг от ликвидни средства, необходими за изплащане на задълженията към депозантите и другите кредитори, които са в размер на около 6.3 млрд. лева за КТБ и 284 млн. лева за "Виктория", съобщиха от БНБ.

 

От там уточниха, че поради тази причина не са налице условия за излизане от процедурата на специален надзор, под който двете банки са поставени. Те нямат осигурени достатъчно ликвидни средства, с които да посрещнат потенциално ново масирано изтегляне на депозити от клиентите.

 

От БНБ са изпратили днес писма до двамата най-големи акционери в банката и очакваме техните конкретни предложения за ангажимент до края на месец август.

 

Те твърдят, че до настоящия момент обаче от страна на мажоритарния акционер "Бромак" ЕООД не е проявявана никаква инициатива пред надзорния орган за оказване на подкрепа на КТБ, нито е търсено обсъждане с централната банка на текущото финансово състояние на КТБ и на необходимия за възстановяване на дейността й финансов ресурс.

 

Третият по големина акционер в КТБ – ВТБ "Капитал", който първоначално заяви намерения да разгледа възможностите за подпомагане на банката, оповести на 24 юни, че няма такъв интерес.

 

"По отношение на настойчивите искания за незабавно изплащане на гарантираните депозити следва да се има предвид, че гарантираните депозити съгласно действащото българско законодателство се изплащат след отнемане лиценза на банката", съобщават от БНБ.

 

От централната банка напомня, че гарантираният размер на влоговете в КТБ е в размер на 3,684 млрд. лв., а в нейното дъщерно дружество ТБ „Виктория” е в размер на 55.1 млн. лв., а към 31юли натрупаните във Фонда за гарантиране на влоговете в банките наличности от премийни вноски са в размер на 2,103 млрд. лв.

 

Недостигът по отношение общо необходимите средства за изплащане на гарантираните влогове на клиенти на КТБ и ТБ „Виктория” е в размер на 1,636 млрд. лв., като към настоящия момент в държавния бюджет няма заделени средства за покриване на недостига.