Най-късно през 2017 г. паяжините от жици трябва да изчезнат от всички сгради

Един много наболял и определено загрозяващ градската среда проблем скоро може и да бъде решен. Става въпрос за висящите кабели по фасадите. Нов еврорегламент задължава  доставчиците на интернет, телевизия и телефон да крият жиците в общи пространства от жилищата. Правилата за прокарване на кабелите ще се договарят между доставчиците на комуникационни услуги и домоуправителите.

 

В столичния Студентски град повечето блокове тук са оплетени в мрежата на хиляди стърчащи и висящи кабели. Опасани в жици са предимно по-старите сгради, където кабелна телевизия и интернет са прекарвани преди години, а при по-новите жилища подобни гледки са рядкост.


„Ето един куп кабели, които иначе щяха да са пред апартаментите в различни малки кутии. Но това е една нова сграда, построена по новите изисквания и има вътрешно окабеляване”, обяснява Емил Станчев - управител на интернет доставчик.

 

Най-късно през 2017 г. паяжините от жици трябва да изчезнат от всички сгради. А доставчиците – да вкарват кабелите в специално изградени шахти, а не да дупчат, където решат.

 


„Във всяка една новопостроена сграда или сграда, която се реновира, ремонтира – всяка обща инфраструктура да позволява предоставяне на телефонни услуги, телевизионни услуги, интернет – тя ще е подготвена за широколентов достъп”, твърди Калина Димитрова от дирекция „Съобщения” в Министерството на транспорта.


Доставчиците са готови да се съобразят с изискването.


„Няма разумен начин да се поддържа добра услуга на добра цена, когато кабелите са хвърчащи по фасадите”, обяснява Емил Станчев.


Освен това премахването на мрежите от кабели и жици ще ни гарантира по-добро качество на услугите и по-голяма безопасност. Но срещат и проблеми при прокарването на кабелите.


„За да изпълним изискванията, ние трябва да започнем да плащаме на всеки, който пожелае такса – или приемаш предложението, или ти режат кабела”, обяснява ситуацията Емил Станчев.


Затова държавата ще облекчи режимът за прокарване и ползване на комуникациите.


„Затова е хубаво да има единни правила, които да улеснят достъпа и да има договаряне”, смята Калина Димитрова от дирекция „Съобщения” в Министерството на транспорта.


А правилата за достъп на техниците до сградите ще се договарят с домоуправителите.


Повече по темата гледайте във видеото.