Органите на реда искат по-сериозни наказания и промени в наказателния кодекс

 

Държавата продължава да излиза с нови идеи и мерки, но отново на парче. От полицията предлагат сериозни наказания и промени в наказателния кодекс. 

 

По всичко личи, че по-скоро може да има кръпки в някои закони, но нищо по-радикално. От полицията днес предложиха наказания за организаторите на нерегламентираните гонки. Тоест - за онези хора, които организират залагания на състезанията по улиците. Това обаче е просто идея, обсъждана на работна група между тях.

 

Идеи още вчера дадоха и депутати, но цялата еуфория около поредните кръпки на закони беше попарена.

 

Поредната черна серия провокира и поредните предложения за промени. На парче. От полицията са с вързани ръце и прехвърлят въпроса към Народното събрание, министерствата и общините. Но дават една идея за наказание.

 

„Хората, които участват и залагат, това граничи с престъпление. Те се организират някъде, хората не се срещат случайно на улицата”, заяви комисар Бойко Рановски, началник  отдел „Пътна полиция”. 

 

Случайни срещи на улицата, които прерастват в състезание обаче има. Патрулите и камерите за тях не стигат. В цялата страна едновременно могат да излязат 150 екипа. Така гонките остават на съвестта не само на участниците в тях, но и на свидетелите.  

 

Всички знаят лицата, които карат, след като са били в кръчмата. Преди да стане, всички си мълчат, защото най-вероятно се познават”, коментира още комисар  Рановски. 

 

Доказателство е Лесидрен, където и след трагедията хората замълчаха. Мистерия обаче остава къде са сигналите, които кметът се кълне, че е подавал неведнъж. 

 

„Към момента в областната в Ловеч такъв сигнал не е завеждан, а защо не е завеждан,  ще се установи - имало ли е, нямало ли е”, заяви комисар Рановски. 

 

А в същото време гонките продължават в цялата страна. Страхът и мълчанието - също. Поредният пример е от село Габра.

 

„Гонки има и ги правят извън селото. А дрифтовете ги правят напук на кмета заради камерите, които сложихме”, заявява кметът Андрей Пенчев.

 

Решение на проблемите според експертите има. Просто липсва желание. 

 

Това са държавни служители, държавата е над всичко и може да контролира хората, които не спазват реда”, смята Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. 

 

Не така обаче мислят на най-високо ниво. 

 

„Аз затова като родител питам те знаят ли къде са им децата? И държавата ли е длъжна на този, който си е направил деца, да отиде нощно време и да го пази непрекъснато, че правят такива неща?”, попита премиерът Борисов.

 

Така с един замах всички идеи и предложения за промени бяха попарени.

 

„Ако всеки ден всяко нещо, което се нарушава, го записваме в законите, наново и наново, те ще станат като халваджийски тефтери”, допълни Борисов. 

 

И така - конкретни мерки в сезона на смъртта по пътищата на практика липсват. В това време официалната статистика показва, че от началото на годината на пътя са загинали 17 деца. А общият брой на убитите при катастрофи е 368 души.