За 250 места в Скупщината ще се борят 3270 кандидати

Предсрочни парламентарни избори се провеждат днес в Сърбия. Те са 11-тите след въвеждането на многопартийна система през 1990 г., седмите предсрочни в страната и третите за последните няколко години. За 250 места в Скупщината (парламента) ще се борят 3270 кандидати, представени в 20 партийни листи, информира БГНЕС.

 

Експерти и анализатори единодушно прогнозират победа на коалицията „Александър Вучич – Сърбия побеждава”. Много политически анализатори смятат, че именно Вучич е инициатор на провеждането на избори две години по-рано, за да консолидира властта, използвайки момента, в който партията му е най-популярна. В хода на кампанията Вучич нееднократно заяви, че стратегическата цел на неговата партия е встъпването на Сърбия в ЕС, съхраняване на добрите отношения с Русия и привличане на инвестиции в страната.

 

Според прогнозите на политолозите в парламента ще влязат още Социалистическата партия на Сърбия, начело с вицепремиера и министър на външните работи Ивица Дачич, както и опозиционната коалиция „За справедлива Сърбия – Демократическата партия”.

 

Добър шанс за влизане в парламента имат и Сръбската радикална партия, оглавявана от Воислав Шешел, и коалицията „Двери – Демократическа партия на Сърбия”, които се против членството на Сърбия в ЕС и НАТО. За да си спечелят място в парламента през следващите 4 години, партиите и коалициите трябва да преодолеят 5-процентовата бариера.

 

На 3 март премиерът Александър Вучич изпрати до президента Томислав Николич официално предложение за разпускане на парламента и назначаването на предсрочни парламентарни избори, като оправда това с нуждата на правителството от „ясен вот на доверие, за да завърши започнатите реформи и да доведе Сърбия до вратата на европейското семейство".

 

Имащите право на глас в предстоящите избори са повече от 6,7 милиона души. Избирателните секции в Сърбия ще бъдат отворени на 24 април в 7:00 часа местно време и ще затворят в 20:00 часа. Ще бъдат отворени 8378 избирателни секции, в това число 38 в чужбина.

 

Окончателните резултати, в съответствие с правилата, трябва да бъдат обявени не по-късно от 96 часа след края на гласуването, което означава до 20:00 часа местно време на 28 април.

 

Връчването на мандата трябва да се случи в рамките на 10 дни от датата на обявяване на окончателните резултати от изборите. Така това ще се случи не по-късно от 8 май. Първото заседание на новия парламент трябва да се проведе не по-късно от 30 дни след обявяването на окончателните резултати от изборите. За съставянето на правителството са дадени максимум 90 дни, считано от датата на първото заседание на Скупщината. Конституцията предвижда разпускане на парламента, ако партиите не успеят да сформират правителство по време на този период.