Арестът ѝ, дошъл след критики към властта в Турция, предизвика остра реакция в цяла Европа
Холандската журналистка от турски произход Ебру Умар, която беше задържана в курорта Кушадасъ в края на миналата седмица, вече е освободена. Арестът ѝ, дошъл след критики към властта в Турция, предизвика остра реакция в цяла Европа.
Миналата седмица Умар публикува мнение, в което критикува призива на турските дипломати към турците в Ротердам да съобщават за обиди по адрес на президента на Турция Реджеп Ердоган. Новината за ареста и не учудва турските журналисти.
„В Турция по отношение на медиите нещата наистина са доста тревожни. В Турция властимащите ръководители силно се страхуват от свободата на словото”, коментира Мехмед Юмер, главен редактор на „Заман-България”.
В Холандия, а и по света, арестът на Умар стана международно известен, тъй като тя успя да съобщи в „Туитър”, че е задържана.
„Холандският министър-председател ѝ се обади по телефона и на другата сутрин тя бе освободена, вероятно поради натиск от страна на Холандия”, разказа Даниела Гочева, български журналист в Холандия.
Но случаят с холандско-турската журналистка далеч не е толкова обезпокоителен, като например с одържавяването на опозиционния вестник „Заман” през миналия месец, смятат запознати.
„За близо месец бяха изхвърлени от работа близо 150 журналисти. Те бяха изхвърлени по член, по който дори нямаха право на обезщетение за безработица”, обясни Мехмед Юмер.
Както и случаят през 2014 година, когато направо в ефир беше арестуван репортерът на Си Ен ЕН Айвън Уотсън.
Република Турция е на 151 първо място по свобода на медиите, според „Репортери без граници”.