Напрежението в южната ни съседка не стихва

По темата

Напрежението в Турция не стихва. Страната е на крачка от връщането на смъртното наказание. Президентът Реджеп Ердоган обяви, че ще подпише такава промяна в закона, ако парламентът я одобри.

Продължава и чистката на съдии, прокурори и военни. Акцията с масовите уволнения вече засегна и сферата на образованието. Във вторник бяха отстранени повече от 15 000 служители на просветното министерство. Властта в Анкара поиска оставките и на деканите на всички университетски катедри в страната.

Междувременно стана ясно, че Ердоган готви официално писмо до САЩ, с което ще поиска екстрадирането на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, посочен от турския президент като организатор на неуспелия преврат.

Хиляди привърженици на Реджеп Таийп Ердоган се събраха снощи пред дома му в Истанбул. На фона на бурните аплодисменти турският президент се обяви за връщане на смъртното наказание, ако такава е волята на народа.

„Въпросът за смъртното наказание ще бъде обсъден в парламента. Тези подлеци ни бомбардираха и вярвам, че политическите партии в парламента ще вземат най-доброто решение. Като последна инстанция, аз завявам, че ако те постигнат съгласие за връщане на смъртното наказание, аз ще го одобря”, каза той.

Официални представители от Европейския съюз и страни членки предупредиха, че пътят на Анкара към еврочленство ще бъде спрян, ако бъде възстановено смъртното наказание. Такова е и мнението на голяма част от жителите на Истанбул.

„Това беше неуспешен опит и никога не трябва да се случва такова нещо. Това не е част от демокрацията, а Турция е демократична държава. Тези неща са неприемливи. Слава Богу, правителството предприе веднага мерки и спря опита за преврат”, каза Елиф.

„Разбира се, ако приемат смъртното наказание, ще си е решение на правителството, а те представляват мнозинството, не мога да правя коментари на това, защото нямам контрол над тези неща, но разбира се, като човек съм против смъртното наказание. Европейският съюз е необходим на Турция, за да продължим демократичния си живот, имаме нужда от Европа, но това е дълъг път”, добави тя.

„Искам да съм част от Европейския съюз, защото те модернизират хората и мисля, че ще е по-добре за нас. Не искам да приеме смъртното наказание”, заяви Джихан.

Въпросът беше повдигнат от Ердоган и в интервю за CNN - първото му след неуспешния опит за преврат: „След толкова много терористични нападения, хората сега смятат, че тези терористи трябва да бъдат убити. Ето докъде се стигна, те не виждат друг изход. Имам предвид доживотната присъда. Защо трябва да ги държа и да ги храня в затворите, за години напред?”

Междувременно продължават ответните мерки на властите срещу предполагаемите участници в опита за преврат. Близо 20 хиляди души са арестувани и уволнени през последните три дни. А кадри от охранителни камери показват мащаба на военните действия в нощта срещу събота край президентския дворец в Анкара.