Снимка: Shutterstock
Това сочат данни на германската статистика
През последните десет години броят на пенсионерите в Германия, които работят, се е удвоил – от 5% през 2006 г. на 11% през 2016 г. Това показва информация от официалната германска статистика. Излиза, че всеки десети на възраст между 65 и 74 г. в Германия работи, пише в. „Билд“, цитиран от БГНЕС. Тази информация не е толкова драматична, колкото звучи, защото става дума за почасови ангажименти на възрастните и за гъвкава политика на работодателите.
Минималната пенсия вече е 180 лева
Сред причините за работещите възрастни германци са и обективни като удължаване продължителността на живота и по-доброто здравословно състояние на населението. Но има и друга – за 37% от работещите на възраст между 65 и 74 г. работата е важен източник на средства.
"За повечето от тези хора работата след пенсиониране е с положителен ефект", твърди професорът по психология на икономиката Юрген Делер. Според него това положение давало възможност на възрастните да поддържат повече социални контакти и да се чувстват полезни.
ПЪЛЕН АБСУРД: Пенсионер се облича в костюми, подходящи за холивудски сюжети (ВИДЕО)
"По-възрастните работници имат огромни знания и опит, на които скоро няма да може да бъде намерен заместител", казва Рудолф Каст, ръководител на мрежата на демографията и участник в инициативата Ново качество на работното място (INQA).
С оглед на недостига на квалифицирана работна ръка много компании не могат да си позволят да се откажат от по-възрастните работници и служители. Това сочи проучване на Института за изследване на заетостта (IAB): Фирми се стремят да имат на разположение по-възрастните работници и служители, когато има недостиг на квалифицирани работници в техния бранш - в производствения сектор например, или в областта на машиностроенето.
"Според IAB фирмите разчитат основно на гъвкаво работно време и като цяло по-кратък работен ден - и имат голям успех. Също са важни образователни възможности. За да не се чувстват по-възрастните работници безполезни, се прилагат различни модели – като обучение или работа в тандем с по-младите", казва още Юрген Делер.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.
Редактор: