Територията покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия

Резерватът „Сребърна” получи сертификат за Биосферен парк на ЮНЕСКО. Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе, цитирани от БТА.

С документа се удостоверява, че защитената територия покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия за управление на биосферните резервати на Програма „Човекът и биосферата".

Заради дърводобив и строителство: Пирин и „Сребърна” в опасност!

Решението за обявяването на биосферните паркове „Сребърна", „Централен Балкан", „Червената стена" и „Узунбуджак" е взето на заседание на 29 сесия на Mеждуправителствения координационен съвет на програмата „Човекът и биосферата". Тя е проведена през юни тази година в Централата на ЮНЕСКО в Париж.

„Сребърна" се разделя на три зони - „сърцевинна", „буферна зона" и „преходна зона (зона за развитие)", включваща цялата територия на община Силистра. 

„Сърцевинната зона" включва обявения според националното законодателство през 1977 г. резерват "Сребърна" с площ 892 хектара, която удовлетворява изискванията на Севилската стратегията за дълготрайно опазване на консервационно значимите местообитания и видове",се казва в съобщението. „Буферната зона" на резервата представлява естествен буфер на „сърцевинната зона". На територията й се опазват консервационно значими природни местообитания на редки животински видове, в т. ч. - птици. „Преходната зона" предлага уникални условия за развитие на различни дейности, насочени към устойчиво развитие, опазване на културното многообразие, традициите и обичаите. Хармоничната връзка между трите територии е предпоставка за изпълнение и на трите функции на пост-севилски биосферен парк.
РИОСВ-Русе ще предостави копие от сертификата на община Силистра и ще проведе информационно-образователни срещи със заинтересованите страни. 

Какво причини смъртта на пеликаните в „Сребърна”?

В продължение на почти 40 години 16 български биосферни резервати са изпълнявали ефективно своята „консервационна" функция, насочена към опазването на генетичните ресурси, видовете и екосистемите и осигуряването на условия за научни изследвания, мониторинг и образование. През годините концепцията за биосферните резервати се е развивала съобразно съвременните предизвикателства. Постепенно на преден план е излязъл човекът и взаимодействието му с природата, като първоначалната функция на биосферните резервати се е надградила и от чисто „опазваща" и „научна" е преминала и към „функция на развитието", ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси, се казва в съобщението.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.

Редактор: Ина Григорова