Новороденото е кръстено на авторката на криминални романи Агата Кристи

Рядък лемур от вида ай-ай се роди в Северна Каролина. Новороденото е кръстено на авторката на криминални романи Агата Кристи.

Преди години са смятали ръконожката за гризач от семейство Загеви. Едва през 1860 г. станало ясно, че ай-ай всъщност е тясно специализиран вид лемур.

Тялото му е дълго около 40 см, а опашката 60 см. Интересен при него е третият пръст на предните лапи. Той е силно удължен и тънък, като изсъхнал. Предназначението му е универсално, като на джобно ножче (откъдето идва и името ръконожка). Служи на ай-ай за лов на ларви, хранене, почистване и дори за пиене, като топва пръста си във водата, изважда го и бързо го облизва.

Друга особеност на ай-ай са зъбите. Кучешки липсват, а четирите резци (по два отдолу и отгоре) са много добре развити, без корени и растат през целия му живот (като на гризач).

Животните са застрашен вид на остров Мадагаскар заради лова. Сред местните жители било разпространено вярването, че в ай-ай се преселват душите на умрелите им роднини и да убиеш ай-ай значело да си подпишеш смъртната присъда, която щяла да влезе в сила до половин година. Според друго поверие, ако човек заспи в гората и ай-ай го види и му направи възглавница от клонки под главата, той ще стане богат, а ако му я пъхне под краката – скоро ще умре.

Затова почитали животното и, ако то случайно попаднело в ловен капан, го освобождавали. Днес обаче не е така, защото го считат за предвестник на смъртта. Прогонват го и от кокосовите плантации, защото смятат, че им пакости.

Понастоящем ай-ай фигурира в Червения списък на световнозастрашените видове. По-рано е бил на ръба на изчезването, като през 1967 г. на свобода са били останали не повече от 50 ай-ай, и то само в североизточните крайбрежни джунгли на острова. Главна причина за намаляването на популацията му е изсичането на девствените гори на Мадагаскар.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.