Можем ли да се защитим?

Схемата „Обаждане от чужбина” продължава да атакува хиляди хора и да напомпва сметките ни за телефон. Ужилените са десетки, набелязани за жертви – стотици. Проблемът е, че ловките мошеници непрекъснато променят номерата, от които звънят, а институциите и мобилните оператори се оказват безсилни да действат изпреварващо.

Уличиха български "ало" измамници в Румъния

Реагират по сигнали, които са нищожни на фона на лавината от оплаквания в социалните мрежи. Просто кликват. Разчита се, че сме  любопитни кой ни звъни? Целта – да се обадим ние. Така всеки се превръща в потенциална мишена. Застраховани няма, защото телекомите не могат да ограничат входящите обаждания. Всеки може да ни потърси отвсякъде.

81-годишна жена измами телефонни измамници

Потърсихме за коментар и трите мобилни оператора. Получихме отговори само от 2 компании. обясняват, че няма как да  предоставят данни на когото и да е. Определят като спекулация, че за фалшивите импулсни обаждания се използват платени бази данни на мобилните оператори.

Безработен спря "ало" измамници и върна парите на тяхна жертва

Експерти обясняват, че в тъмната мрежа мошениците се сдобиват с огромни списъци с номера, зареждат ги в софтуер, който започва кратки прозвънявания с надеждата някой да отговори. На случаен принцип. И е изключително трудно да се проследи кой стои зад схемата.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.