Правната комисия в парламента гласува на първо четене промени в антикорупционния закон

Незаконно придобито имущество ще се отнема в полза на държавата и при прекратено наказателно производство. Това решиха депутатите от правната комисия с промени в антикорупционния закон. Никой не беше против, от БСП гласуваха "въздържал се". Поправката беше предложена от депутати от ГЕРБ, след тълкувателно решение на Върховния касационен съд.  Според него делата за конфискация трябва да бъдат прекратявани при прекратяване на наказателно преследване. Главният прокурор подкрепи поправките, защото според него с решението си ВКС е подменил изцяло смисъла на закона.

„Ще се амнистират хора, които не могат да докажат откъде имат тези доходи. Държавата вече няма да се интересува. Първият случай за 2 млнл лева е налице и още такива случаи за 22 млн. лева ще бъдат приключени”, обясни председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев.

„Спомняте си имаше една фигура на вечния обвиняем, сега като че ли продължаваме фигурата на вечния проверяем”, каза депутатът от БСП Филип Попов.

„Това е единственият начин да се възстанови справедливостта, която е крещящо нарушена с това тълкувателно решение”, коментира главният прокурор Сотир Цацаров.

Антикорупционната комисия оттегля искове за 21 млн. лева

Законодателната инициатива е на депутата от ГЕРБ и председател на комисията Данаил Кирилов, а промените са в отговор на тълкувателното решение на Върховния касационен съд, в което се казва, че прекратяването на наказателното дело е абсолютна пречка за внасяне на иск за гражданска конфискация. Решението има силата на закон и след него Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) трябва да оттегли от съдилищата в страната исковете за отнемане на незаконно придобито имущество. Към момента те са на обща стойност над 21 млн. лв. по 19 дела, но цифрите продължават да растат.

Именно това стана причина ГЕРБ да внесат предложение за законови промени, предвиждащи незаконно придобито имущество да бъде конфискувано и при прекратено наказателно дело. Предлага се също сроковете за конфискация, предвидени в закона, да отпаднат.

Искат отнемане на имущество за над 23 млн. лева от Брендо и семейството му

Правосъдният министър Цецка Цачева също изрази подкрепа за предлаганите промени. Според нея гражданската конфискация цели да възстанови справедливостта чрез отнемане на незаконно придобито имущество. Министър Цачева припомни още, че конфискацията не трябва да се разглежда като наказание на лицето.

Подкрепа за промените дойде и от вътрешния министър Младен Маринов.

Предстои текстовете да влязат за обсъждане на първо четене в пленарна зала.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.