Разрушени са библиотеки и книжарници, а четенето е било наказвано

В големия иракски град Мосул джихадистите, прогонени с цената на опустошителна война, разрушиха библиотеки, книжарници и други средища на читатели, съобщи Франс прес, цитиран от БТА.

В града, известен от векове със своите интелектуалци и библиотеки с древни сборници, четенето на книги, несъответстващи на възгледиte на ИДИЛ, бе забранено и дори наказвано по време на окупацията на Мосул от 2014 до 2017 г.

Mюсюлмански духовник от Катар публикува ръководство за биене на съпруги

Хиляди книги бяха публично изгорени или бяха унищожени в боевете. "Някои така и не бяха копирани в електронен формат и са загубени завинаги", оплаква се Руа Ихсан, студентка по хранителни технологии. 

Близо две години след освобождаването на града, студенти и учени "изпитват силни трудности в намирането на литература", добавя Абделмаджид Мохамед, 34-годишен докторант по история. "Човек трябва да търси в интернет или да опита с връзки" да си намери книги другаде, добавя той.

Живите мъртви на Мосул

Когато книгите не идват в Мосул, неговите жители отиват при книгите. За докторантурата си по гражданско инженерство 33-годишният Уасик Махмуд е ходил до Багдад, на 400 км на юг, и дори до Басра, намиращ се на 1000 км.

„Преди идването на джихадистите всички тези научни трудове ги имаше в Мосул", казва той пред АФП. По това време градът е наричан "Меката на изследователите и студентите”.

ПАЗИТЕЛЯТ НА СЕНКИТЕ: Евреин спасява секс робини от ИДИЛ

"Тук идваха от цял Ирак и от арабския свят. Днес жителите на Мосул са принудени да ходят другаде, за да намерят научните трудове и документи", казва той с горчивина. Освен с Централната библиотека - публично учреждение, основано през 1921 г. - Мосул, град на търговци и аристократи, се гордееше със стотиците си библиотеки и книжарници.

Библиотеки със светска и религиозна литература процъфтяваха във всички факултети и молитвени домове и бяха средище за интелектуалци. Този търговски кръстопът в Близкия изток пазеше грижливо хиляди редки и древни творби. Някои от тях бяха дарения от знатни семейства, други - местно производство (първата печатница в Ирак е била създадена в Мосул в края на 19-и век), а трети - продукт на културен обмен.

Мобилно приложение не позволява на жените да напускат Саудитска Арабия

В този град имаше също карти на съзвездия и пясъчни часовници на по няколко века. Когато обаче ИДИЛ започна да унищожава методично наследството, местните жители можеха само да гледат безпомощно как джихадистите заливат книги с бензин и ги изпепеляват в пламъци.

Според специалисти е възможно групировката да е отсяла предварително ценни творби и да ги е продала на черния пазар, за да финансира своите безчинства. За възстановяването на библиотечните фондове, Джамал Ахмад, който е директор на Централната библиотека, залага на инициативи на мосулчани, много от които са по идея на млади доброволци.

За библиотеката на Мосулския университет, една от най-известните в Ирак, загубите възлизат на "90 до 95 на от документалния фонд", казва Омар Тауфик, началник на учреждението. "3 000 книги бяха спасени и 4000 бяха съхранени в складови помещения, но са в много лошо състояние и не може да бъдат използвани", добави той.

Студентка в Бангладеш изгорена жива, зашото подала сигнал за сексуален тормоз

"Повече от един милион книги и научни документи бяха изгубени", откраднати или изгорени, обяснява за АФП Мохамед Абдала, доктор по селскостопански науки.

Благодарение на световната академична солидарност и специални инициативи фондовете на библиотеките в Мосул започнаха малко по малко да бъдат възстановявани.

След войната "организации, университети и хора в Ирак и чужбина дариха над 100 000 книги" на университетската библиотека, казва с удовлетворение Тауфик. Документалният фонд обаче все още далеч не е възстановил разнообразието си от миналото. Понякога жителите на града донасят ценни произведения.

Отчаяни родители: Когато детето ти тръгне на джихад (ВИДЕО)

Абу Мохамед, 33-годишен зидар, е успял да спаси стотици книги по време на големия пожар в Централната библиотека през 2015 година. Той казва, че пренесъл със свой приятел повече от 750 книги в малки торбички. "Въпреки опасността, успяхме да ги приберем в мазето на една стара къща", споделя Мохамед. Днес той ги връща. И няколко рафта на Централната библиотека отново са запълнени.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.