Ръководството на компанията - майка изпрати позиция до NOVA

Отново скандал със сделката за ЧЕЗ. Комисията за защита на конкуренцията забрани продажбата, а от дружеството в Прага обявиха за NOVA, че ще си търсят правата в международен арбитраж.

СДЕЛКАТА ЗА ЧЕЗ: Купувачът "Еврохолд" внесе документи в КЗК за одобрение

Mотивът на антитръстовия орган - сделката щяла да доведе до съществено увеличаване на пазарната мощ.   Kандидат- купувачът “Eврохолд” от своя страна обяви, че приема решението като позитивна оценка за мощта на холдинга, но подчертава,че анализът на КЗК е направен за рекордно кратък срок - 10 работни дни.

Пред NOVA от ЧЕЗ- Прага изразиха остра позиция, в която подчертават, че  българската държава блокира продажбата за втори път. допълват, че  „Еврохолд” е уважаван международен инвеститор, а  завършването на сделката в такава "непредсказуема среда е голямо предизвикателство” . Компанията е готова да използва всички законни средства срещу решението и дори да подаде иск в международен  арбитраж.

От ръководството на компанията майка в Чехия вече имат и позиция за спирането на сделката. "Наясно сме с решението. Процесът на продажба на българските ни активи е отворен за широк кръг заинтересовани страни и се води прозрачно, професионално и в съответствие със съответното законодателство, като всичко това беше потвърдено и от независими одити, извършени от реномирани международни компании. ЧЕЗ избра компанията „Еврохолд”  за победител въз основа на най-конкурентното им предложение”, каза пред NOVA говорителят на ЧЕЗ ГРУП Алис Хоракова.

До 25 дни КЗК решава за сделката с ЧЕЗ

""Еврохолд" е призната международна компания с рейтинг на Fitch. Това е най-голямата българска публично търгувана компания, акциите й се търгуват на Софийската и Варшавската фондова борси, емитира облигации на Ирландската фондова борса в Дъблин и подлежи на редовен контрол от страна на надзорниците на финансовите пазари. Въпреки това българската държава блокира продажбата на българските активи на ЧЕЗ за втори път, въпреки факта, че "Еврохолд" е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор. Завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство.

Следователно ЧЕЗ е готова да използва всички законни средства за защита и прилагане на нашите права. Ще планираме следващите си стъпки, когато се запознаем напълно с обосновката на решението на Българското антимонополно ведомство. Ще разгледаме възможността да използваме правни средства срещу решението на антитръстовия орган или да подадем иск в международен инвестиционен арбитраж. През целия процес на продажба ЧЕЗ продължи да управлява правилно своите компании, инвестира в развитието на българската дистрибуторска мрежа и провежда дейности за подкрепа на местните общности в рамките на корпоративната социална отговорност. Нищо от това няма да бъде засегнато от решението на антитръстовия орган", казват още от централата на ЧЕЗ в Чехия. 

„Еврохолд” също излязоха с позиция по повод решението на КЗК. Ето какво се казва в нея:

„”Еврохолд” оценява високо усилията на КЗК да извърши задълбочено проучване на придобиването за рекордно кратък срок - 10 работни дни. Холдингът вярва, че до решението е достигнато след внимателен прочит и задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства. „Еврохолд” приема решението на КЗК като позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и като потвърждение за възможностите на компанията да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие.

Решението на КЗК несъмнено допринася за това всеки настоящ или бъдещ инвеститор в българската икономика (купувач или продавач) да има необходимото доверие в българския регулатор и по този начин да има пълна прогнозируемост на инвестиционните си планове.  Като публична компания с голям брой международни и институционални инвеститори, „Еврохолд” ще изчака решение на надзорния съвет на компанията за по-нататъшните стъпки по сделката и за развитието на инвестиционната си стратегия в енергийния сектор. 

Еврохолд доказа, че може успешно да структурира придобиването на бизнеса на ЧЕЗ в България и да управлява отговорно активите на придобитите дружества. По проекта работи международен екип от над 100 експерти. За финансирането на сделката беше осигурен капитал от две глобални инвестиционни банки. При така планираната инвестиция в придобиването на компаниите на ЧЕЗ, в това число цената на сделката, изкупуването на миноритарните дялове, изплащането на задълженията на придобиваните дружества и инвестиционната програма за тяхното развитие, в България щяха да постъпят над 500 млн. евро. В рамките на холдинга беше формиран енергиен борд, съставен от авторитетни български и международни енергийни експерти, които разработиха стратегия за развитие. Стратегията беше представена публично по-рано този месец в централата на „Еврохолд” в София пред експерти, анализатори и медии”.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.