Това съобщиха от банката

Управителният съвет на БНБ определи ниво на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, в размер на 0.5% за третото тримесечие на 2020 г.

Съгласно Наредба 8 на БНБ, при определяне нивото на антицикличния буфер се отчитат референтният индикатор по чл. 5, ал. 1, съответните насоки на Европейския съвет за системен риск (ЕССР) и други показатели, които БНБ е преценила за подходящи за отразяване на цикличния системен риск. Към края на първото тримесечие на 2020 г. изчисленото според публикуваната на интернет страницата на банката методология съотношение кредит/БВП възлиза на 93.6%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-37.1 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер.

През март 2020 г. Управителният съвет на БНБ взе решения за мерки за укрепване на банковия сектор във връзка с пандемията. Мерките с положителен ефект върху размера на регулаторния капитал включваха решение за отмяна на предвидените за 2020 г. и за първото тримесечие на 2021 г. увеличения на нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим за местни кредитни рискови експозиции, съответно - запазване на текущото му равнище от 0.5%.

Предвид очакваното забавяне на икономическата активност и свързаното с това нарастване на необслужваните кредити, което би оказало натиск върху доходността и капиталовата позиция на кредитните институции, запазването на антицикличния капиталов буфер на ниво от 0.5% през третото тримесечие на 2020 г. допринася за устойчивостта на банковата система.

Решение за нивото, приложимо през четвъртото тримесечие на 2020 г., Управителният съвет на БНБ ще вземе през септември.

За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.